Erdoğan “sokağa çıkma yasağını kaldırdım” dedi

Erdoğan “sokağa çıkma yasağını kaldırdım” dedi

Tüm önlemler kaldırılmışken dün gece aniden sokağa çıkma kararı ilan edilmişti, Erdoğan, halkın ekonomik-sosyal kayıplarını dikkate alarak bu kararı kaldırdığını ilan etti!

“Parmağımız şaklatır karar alırım, bir işaretimle o kararı değiştiririm” anlamına gelen başkanlık rejiminin her konuda varlığını hissettirmesi kaygısıyla yapıp ettikleri giderek kötü bir karikatür duygusu yaratmaya başlıyor. 1 Haziran’dan itibaren salgınla ilgili neredeyse tüm önlemleri kaldıran, toplu taşıma araçlarına tıklım tıklım binilmesine bile olur veren burjuva devlet, dün gece saatlerinde 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacağını ilan etti.

Halk bu karara doğal olarak tepki gösterdi. Kapitalistlerin işleri sokağa çıkma yasağı günlerinde de nasılsa yürüyordu, ama milyonlar bu anlamsız yasak ilanına artık illallah ediyorlardı. Dün geceki kararla bu tepki “madem risk var o zaman neden tüm önlemleri kaldırdınız, hafta içi hasta olmuyoruz da haftaz sonu mu olacağız?” soruları gelmeye başladı.

Müstakbel başkan (!) Recep Tayyip Erdoğan o yüce gönüllülüğüyle (!) bu “sitemleri” duydu ve bu hafta sonu için ilan edilen yasağı kaldırdığını duyurdu. “Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım” dedi.

Erdoğan’ın sosyal medya hesabından yaptığı ve “saçımı sizin için süpürge ediyorum” demediği kalan o çok “samimi” açıklaması şöyle:

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

 

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

 

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

 

Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar