Erdoğan:birlik beraberlik, beka, özgürlük-güvenlik dengesi!

Erdoğan:birlik beraberlik, beka, özgürlük-güvenlik dengesi!

Son iki gündür birlik-beraberlik mesajları veren Erdoğan, “bekayı”, “özgürlük-güvenlik dengesini” elden bırakmıyor

31 Mart seçimlerinden önce her gün yeni bir düşman yaratıp, pervasız bir söylemle hedefe çakan Erdoğan son günlerde “birlik-beraberlik” nutukları çekmeye başladı.

Dün Memur-Sen’in yeni bina açılışı etkinliğinde yaptığı konuşmada “Türkiye’nin bekası her türlü politik hesabın üstündedir. Dönem kızgın demiri soğutma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi yeniden perçinleme dönemidir. Siyaset yelpazesindeki herkesle Türkiye ortak paydasında buluşma mücadelesini verdik. Türkiye ittifakı olarak hareket etmeliyiz” diyen Erdoğan; aynı birlik-beraberlik mesajlarını bugün de sosyal medya hesabı üzerinden yineledi.

Ekonomik krizin gündelik hayatı kasıp kavurduğu, AKP’li devletin içerde-dışarda sermaye kesimleri tarafından ciddi bir ablukaya alındığı, 31 Mart seçimlerinde yaşanan tökezlemenin etkisiyle bu ablukanın koyulaştığı, kendi tabanında ve partinin içinde başlayan çözülmenin görünürleştiği bu koşullarda yapabileceği başka bir şey de yok aslında. Daha doğrusu yapmak istediği farklı olsa da bu gerçeğin basıncıyla beklenene uygun bir söylem tutturma zorunluğuyla çevrelenmiş durumda. Fakat bu koşullarda bile “güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek” demekten uzak duramıyor. Sözün kısası aslında “dilim birlik-beraberlik dese de ben aslında ‘beka’ söylemiyle istediğimi yapma fırsatlarını tepe tepe kullanacak, bunu da güvenlik-özgürlük dengesi paketiyle pazarlayacağım” duruşunu ele vermekten kaçamıyor.

Belli ki önümüzdeki günlerde “beka” ve bununla bağlantılı olarak “güvenlik-özgürlük dengesi” söylemlerine daha sık maruz kalacağız. Bu “beka”yı tehdit eden düşmanların üretimi ve çoğaltılması konusundaki çalışmalar devam edecek. Fakat bu sefer süslü ambalajların hazırlanması da elden bırakılmayacak. Keza konjonktür en azından şimdilik bunu gerektiriyor.

Erdoğan’ın bu açıklamalarından “biraz daha esneyecekler” sonucu çıkarmak en hafif tanımla saflık olur. Keza en “kucaklayıcı” göründüğü anda bile alttan alta zehir saçmaya devam eden bu yaklaşım ve dil bir yana dönemin ruhu demir yumruğu hazır tutmayı gerektiriyor, kendileri açısında.

Erdoğan’ın bugünkü sosyal medya paylaşımları şöyle:

Ülkemizin önünde 4,5 yıllık kesintisiz bir icraat dönemi bulunuyor. Seçim tartışmalarını geride bırakarak, ekonomi ve güvenlik başta olmak üzere asıl gündemimize odaklanmamız şarttır.

 

Dönem, musafahalaşma, kucaklaşma, birlik ve beraberliğimizi perçinleme dönemidir.

 

Gayemiz, milletimizin refahını artırmak, güvenlik ve özgürlük dengesini koruyarak devletimizin bekasına yönelik tehditleri bertaraf ederek, Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır.

 

Terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdürürken, inşallah ülkemizin ihtiyacı olan yapısal reformları da hayata geçirmeye devam edeceğiz.

 

Gücümüzü Milletten alarak, daima ortak akla, ortak vicdana, milletimizi bir araya getiren ortak değerlere vurgu yapacak; kimseyi dışlamadan, ötekileştirmeden siyaset yelpazesindeki herkesle TÜRKİYE ORTAK PAYDASINDA buluşmanın mücadelesini vereceğiz.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar