Erdoğan’dan sanatçı ‘fetvası’!

Erdoğan’dan sanatçı ‘fetvası’!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nda yaptığı konuşmada, “nasıl bir sanatçı beklediğinin” cevabını verdi: Slogan atmayacak, şikayet etmeyecek, polemik yapmayacak…

Erdoğan “beklediği” sanatçı tipini dün sarayda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde tarif etti:

Beklediğimiz o sanatçı, slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak, başarılarıyla dünyanın en muhteşem salonlarında ayakta alkışlanacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, ortaya koyduğu bir sanat üslubuyla veya icat ettiği bir sanat formuyla adını sanat tarihine yazdıracaktır.

 

Beklediğimiz o sanatçı, ürettiklerinden dolayı parmakla gösterilecek, üslubuyla herkesi peşinden sürükleyecektir. Beklediğimiz o sanatçı, gündemin peşinden savrulmak yerine dünyaya gündem verecek, performansıyla rekorlar kitabına girecek, tarzıyla sanat modası oluşturacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, ait olduğu milleti hor görüp sürekli şikayet etmek yerine kendi sanatını üretecektir. Beklediğimiz o sanatçı, muhalefetini sosyal medya hesabından savurduğu siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu sanatıyla gösterecektir.

Tarife göre bir sanatçı rejime biat etmeli, toplumsal sorunlara karşı kör, sağır olmalı, sesini çıkarmadan sadece işini yapmalı. Yani onlar için de “her koyun kendi bacağından…” sözü geçerli olmalı. Sanatçıların toplum üzerindeki etkilerinin farkında olan Erdoğan elbette ki bu tarifi daha doğrusu direktifi boşuna vermiyor. Tüm toplumu cendere altına alan rejim, ses çıkarma ihtimali olan, dolayısıyla baş kaldırabilecek tüm unsurları bir bir ezmenin planlarını yapıyor. STK’lara kayyım atanma kararıyla birlikte, bu cenderenin artık daha da sıkılaştığını ve her bireyi kapsayacak bir genişliğe eriştiğini görüyüruz,

Bir sanatçının toplumun sanatsal, kültürel gelişimine ışık tutabilmesi yanında, toplumu aydınlatma, ezilenin, yok sayılmak istenenin, haksızlığa uğrayanın yanında olma tarihsel görevinden sıyrılmasını isteyen Erdoğan, yanına topladığı Yavuz Bingöl, Şafak Sezer, İbrahim Tatlıses gibi şakşakçıklara bakarak, tüm sanatçılarında böyle olmasını salıkveriyor. Şimdilik…

Bu sözler şimdilik sadece kendi fikirlerini dile getirmek gibi görünse de, sözler faşizmin yasalarını dile getiriyor. Altında bir tehdit saklanıyor. Kendilerine muhalif olan sanatçılar üzerine uygulanan baskılar, yasaklar zaten ortada. Ancak bu direktif, faşizmin dişlerini sanatçıların boynuna daha da sıkı batıracağının bir ifadesi olarak okunmalı..

Kendi toplum modeline uymayanı zorla yola getireceğini düşünen Erdoğangillere bazı sanatçıların verdiği tepki ise bu işin sandıkları kadar kolay olmayacağını da göstermekte.

Pek çok sanatçı sosyal medya üzerinden, Erdoğan’ın yaptığı sanatçı tarifine tepki göstererek, o kalıplara girmeyeceğini beyan etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar