Erdoğan’ın hedefinde barolar ve meslek örgütleri var

Erdoğan’ın hedefinde barolar ve meslek örgütleri var

AKP Merkez Yürütme Kurulu’nda konuşan Erdoğan bu seferki hedeflerinin barolar ve meslek örgütleri olacağını ilan etti

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan çeşitli düzenlemelerle yetkileri kısıtlanmaya çalışılan meslek örgütleri (hekim, avukat, mühendis-mimar) için yeni saldırı planlarının devreye gireceğini açıkladı.

AKP Merkez Yürütme Kurulu toplantısına tele konferansla katılan Erdoğan her zaman olduğu gibi 18 yıllık iktidarını övdü, koronavirüs salgını konusundaki başarılarından ve 2023 planlarından dem vurduktan sonra sözü pat diye baro ve hekim odalarının genel kurul nizamlarının değiştirilmesi gerektiğine bağladı. Diyanet İşleri Başkanı’nın genel olarak kendilerinin dayattığı yaşam tarzlarını benimsemeyenlere ve özel de LGBTİ’lere karşı nefret saçan hutbesinden Ramazan hutbesinden sonra açıklamalar yapan Ankara ve Diyarbakır Baroları hakkında anında soruşturma açılması ve açıklamaların hedefe çakılarak kamuoyu yaratılması arkasından böyle bir hamlenin geleceğini gösteriyordu.

Omurgasız, ırkçı, son olarak da racon kesen mafya özentili Baro Başkanı baro ve tabip odasının genel kurulları, delege seçimleri ve yönetimlerinin belirlenmesine ilişkin yeni bir düzenleme olup olmadığına dair sorulara, “yok öyle bir şey” yanıtı verse de Erdoğan bugünkü açıklamalarıyla “var öyle bir şey” dedi.

Ankara Barosu’nun Diyanet’in hutbesine ilişkin açıklamasını hatırlatan Erdoğan, henüz ideolojik-siyasi-örgütsel hegemonya kuramadığı bu meslek örgütlerinin tez elde yapılacak düzenlemeyle kendi arka bahçesi haline getirileceğinin sinyalini verdi. Başkanlık rejiminin namı diğer führerci tipte faşizmin örgütlenme modelinin mantığı da bunu gerektiriyordu! Diyanet’in nefret saçan açıklamalarının protesto edilmesine dönük AKP cephesinden yükselen saldırgan açıklamaların nasıl bir siper kazmak anlamı taşıdığı da böylece netleşmiş oldu.

Önümüzdeki günlerde başkanlık rejiminin mantığıyla uyumlu hale getirilemeyen bu kurumlara dönük yapılacak düzenlemeyi Erdoğan şu sözlerle önden haber verdi:

Mecliste bekleyen birçok iş vardır. Bunlardan biri de barolar ve tabip odaları başta olmak üzere meslek kuruluşlarının seçim usullerinin yeniden belirlenmesiyle ilgili taslaktır. Geçtiğimiz günlerde Ankara Barosu’nun ve aynı zihniyetteki yapıların fütursuz saldırılarına şahit olduk. Sadece bu örnek dahi meslek kuruluşlarının seçim usulüne yönelik düzenlemenin aciliyetini ortaya koymuş, en kısa sürede Meclis’in takdirine sunmalıyız.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar