‘Erhan’ı gözümün önünde vurdular’!

‘Erhan’ı gözümün önünde vurdular’!

Başkale’de askerler tarafından açılan ateş sonucu Erhan Görür’ün yaşamını yitirdiği olayda ağır yaralanan Saim Yılmaz, “Gözümün önünde Erhan’ı vurdular. ‘Sen teröristsin seni öldüreceğim’ diyerek, tehdit ettiler” dedi.

Hiçbir geçim kaynakları olmadığı için satacakları kaçak sigaraları almak üzere sınıra giderken asker tarafından ateşe tutuldular. Van Başkale’nin Kaşkol Mahallesi’nde 14 Haziran’da durdurulduklarında kaçmıyorlardı. Buna rağmen üzerlerine ateş açıldı ve Erhan Görür orada yaşamını yitirirken, yanındaki arkadaşı Saim Yılmaz (25), yaralı halde işkenceye uğradı. 20 yaşındaki Erhan Görür’ün gözleri önünde öldürüldüğünü anlatan Saim Yılmaz’ın yaralı koluna işkence yapan asker kendisini “Sen teröristsin seni öldüreceğim” diyerek, tehdit etti.

5 gün boyunca Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde kalan 4 çocuk babası Yılmaz, dün akşam saatlerinde servise alındı. Halen ifadesine başvurulmayan Yılmaz, yaşadıklarını MA’ya anlattı.

‘Durduğumuz halde bize ateş açtılar’

Erhan Görür’ün gözlerinin önünde öldürüldüğünü söyleyen Yılmaz, yakalandıktan sonra üzerlerine yakın mesafeden ateş açıldığını, yaralıyken askerlerce ölümle tehdit ettiğini dile getirerek, “Saati tam hatırlayamıyorum. Asker bastı. Elimizdeki sigarayı yere bıraktık. Bize vurmaya başladılar. Silah dipçikleriyle vurmaya başladılar. Durduğumuz halde bize ateş açtılar. Asker beni yaraladıktan sonra, yere yatırdı, koluma bastı. Ben ‘ne yapıyorsun’ diye sorunca, bana ‘sen teröristsin seni öldüreceğim’ dedi. Olay esnasında muhtarı aramasaydım orda ölecektim. Gözümün önünde arkadaşımı vurdular” dedi.

‘Yaralı halde işkence ettiler’

Askerleri gördüklerinde kaçmadıklarını ve askerlerle aralarında 10 metre kadar mesafe olduğunu belirten Yılmaz, yaralı halde işkence yapıldığını söyledi. Yılmaz, “Ellerimi kaldırdığım zaman beni tutup yerde sürüklediler. Muhtarı aradığım için hakaret ettiler. Erhan’ı vurduklarında yere düştü ondan sonra göremedim. Sadece sesini duyabildim. Silah sesi geldi. Başka bir şey görmedim. Kendi halime düştüm. Benim yaralı koluma basıp bana hakaret etmeye başladılar. Bir asker arkadaşına, ‘Ben bu gece rahat yatacağım çünkü 2 terörist öldürdüm’ dedi. Bu nasıl bir adalet. Hangi kitapta yazıyor?” diyerek, yaşananları anlattı.

‘Elim tutmuyor’

Sağ kolunun sakat kaldığını belirten Yılmaz, “Bana kurşun sıktılar. Silah kontağıyla ve ayaklarıyla yaralı koluma vurdular. Damarlarım zarar gördü. Ayaklarıyla koluma bastıklarında damarlarım sanki patladı. Şu an elim tutmuyor” dedi.

4 koli sigara için! 

Sınıra bırakılan sigara paketleri için gittiklerini dile getiren Yılmaz, “Depremden dolayısıyla zarar gördük. Gidip 4 koli sigara getirip geçimimizi sağlıyorduk. Kaç defa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidip yardım istedim. Gelip inceleme yapacaklardı; ama gelmediler. Ben de mecburen sigara almaya gidiyordum” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar