Erkek egemenlik bir gün bakanlık da gerekmeden kalkacak!

Erkek egemenlik bir gün bakanlık da gerekmeden kalkacak!

Bolivya’da ‘erkek egemenliğini ortadan kaldırma’ bakanlığı kuruldu. Kültürler, Dekolonizasyon ve Depatriarkalizasyon Bakanlığı’na, kendisi de bir yerli olan Sabina Orellana atandı

Latin Amerika ülkesi Bolivya’da Kültürler, Dekolonizasyon ve Depatriarkalizasyon (erkek egemenliğini ortadan kaldırma) Bakanlığı kuruldu. Bakan olarak ise Sabina Orellana atandı.

Evrensel’de yer alan habere göre, “Kültürler, Dekolonizasyon ve Depatriarkalizasyon (erkek egemenliğini ortadan kaldırma)” olan bakanlığın “Haysiyet ve egemenliğe dair kültürel politikaları teşvik etme ve aynı zamanda milletler arasındaki eşitsizlikleri tersine çevirme misyonuna sahip olacağı” belirtildi. Ayrıca kadın erkek arasındaki eşitsizliği tersine çevirmekten söz edildi.

Türkiye’de boyun eğmeyen kadınları ortadan kaldırıyorlar Bolivya’da erkek egemenliğini ortadan kaldırmaya soyunuyorlar. Tarihin ironisi işte, Türkiye’de kadın cinayetleri yüzde 1.400’le taciz ve tecavüzler yüzde 700’le tavan yapmış durumda. “Hayır” diyen kadınlara sınırları cinayet de dahil en vahşi yöntemlerle hatırlatılıyor. Üstelik Türkiye bu düşkünlükler liginde yalnız değil. “Almanya, önceki sene kadın cinayetleri sıralamasında ilk sırada yer aldı. Fransa’da 6 dakikada bir tecavüz yaşanıyor, her 8 kadından biri tecavüze uğruyor. 3 günde bir kadın katlediliyor. 2019’da cinayete kurban giden kadın sayısı 109. İsveç’te kadınlar ek iş olarak bedenlerini pazarlıyor”. Kadınlara açılmış bu savaş ivmesi artarak sürüyor. “Coğrafya kader” değil artık günümüz dünyasında, ortak sorun ve talepler kadınların ayağa kalkışıyla sınırları aşan bir dalgaya dönüşüyor.

Kuşkusuz bu adım çok önemli, ne var ki meselenin çözümü anlamına gelmiyor. Yani mesele sadece yasa, mevzuat, düzenleme… değil. Kadınların ezilip köleleştirilmeleri öyle derin köklere sahip bir sorun ki, çağlar boyunca değişen üretim biçimlerine bile ayak uydurmuş ve öz olarak varlığını korumuş. Bir kılıç darbesiyle çözülmesi mümkün olmayan ısrarlı ve sürekli bir mücadele yürütmek gerekiyor. Dengeler değiştiğinde ters yüz olmayacak, kapitalizmin temellerine yönelmesi gereken bir mücadele… Kadınlar bu mücadelenin zorunluluğunu kavradılar ve genişleyen halkalar halinde kendilerini dünya çapında büyütüp artık yere daha sağlam basıyorlar.

Ezme ve sömürme ilişkilerinin ortadan kaldırıldığı gerçek eşitlik, kardeşlik ve özgürlük dünyasına bu rüyayı görenlerin yolculuğu getirecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar