Ermenekli madenciler: Taleplerimiz karşılanana kadar sokaktaki mücadelemiz sürecek

Ermenekli madenciler: Taleplerimiz karşılanana kadar sokaktaki mücadelemiz sürecek

Bağımsız Maden-iş öncülüğünde ücretleri ve tazminat hakları için direnen Ermenekli madenciler, direnişlerinin 98. gününde işçi düşmanı Özbeyler’in dün yaptıkları yalan yanlış açıklamalara yanıt vererek, direneceğiz dediler

Ücretleri ve tazminat hakları gasbedilen Ermenekli maden işçileri, Bağımsız Maden-İş öncülüğünde başlattıkları direnişlerinin 98. gününde Özbeyler’in dün gerçekleştirdikleri sayısız yalan ve manipülasyonla dolu basın açıklamasına yanıt niteliğinde bir açıklama yaptılar. Güneyyurt Meydanı’nda kitlesel basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen işçilerin karşısına her zamanki gibi jandarma dikildi. Jandarmanın meydanı ablukaya almasına karşı işçiler, 12 kişi olarak sembolik bir açıklama gerçekleştirdi.

Jandarma ablukasına karşı “Güneyyurt Meydanı’nda basın açıklaması okumamıza bile tahammül edemeyerek kent merkezini jandarma ablukası altına alıp korkutacağınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. 500 işçinin katılacağı açıklamaya saatler boyu kurulan baskıyla 12 işçi ile yaptık.

KORKMUYORUZ.! YALANCININ, DOLANCININ, TALANCININ ARKASINA DEĞİL, ALIN TERİYLE EKMEK PARASI KAZANAN MADENCİNİN YANINA GELİN! SES VERİN!” diyen içiler, Özbeyler’in yalan, şantaj ve manipülasyon dolu açıklamalarına karşı şunları söylediler:

Basına ve halkımıza duyurulur.

 

Biz Ermenek’li madenciler üç aydır en temel haklarımızın gasp edilmesi nedeniyle direniyoruz. Hem mücadele ediyoruz. Hemde Enerji, İçişleri Bakanlığı yetkileri, Karaman Valisi, il vekilleri, ilçe belediye başkanları, kaymakamları üzerinden sorunların çözümü için samimiyetle müzakere etmeye çalışıyoruz. Ancak Özbey’ler ısrarla bu müzakerelerden kaçmakta, devlet kurumlarının yaptığı girişimleri oyalama ve yalan taktikleriyle boşa düşürmekte, ısrarla çözümden kaçmaktadır. En son şirket yetkilileri basına yaptıkları açıklamada biz işçileri ve sendikamızı suçlamakta, devlete, Seba Maden ocağını kapatma tehdidiyle şantaja yeltenmektedir. Özbeyler’in hileli pratikleri devletin tüm kurumlarınca bilinmektedir.

 

‘Açıklamaların tamamı yalan, hile ve çarpıtmadan ibarettir’

 

Açıklamada özet olarak ocakta eylemlerin başladığı tarihten itibaren çalışamadıklarını, çalışmalara engel olunduğu, ocağın işgal edildiği ileri sürülmüş, kendilerinin yaptığı hiçbir başvuruya olumlu cevap verilmediği özellikle kaçak kömür iddiasıyla kamyonlarının durdurulması ve el konulmasının bardağı taşıran son damla olduğu şirket yönetimi, danışmanları, çalışanları ve devlet yetkilileriyle istişareler yapıp ocağı kapatacağını ifade edilmiştir.

 

Açıklamaların tamamı yalan, hile ve çarpıtmadan ibarettir.

 

Özbey ailesi Ermenek’in başına gelmiş en büyük beladır. Kar uğruna, para kazanma hırsı uğruna akla gelebilecek her konu hakkında yalan söylemekte ve çarpıtmaktadır.

 

Özbeyler’in madenlerinde çalışıp hakkı kalmayan tek bir işçi bulamazsınız!

 

Bugün iddia ediyoruz Ermenek’te Özbey’lerin madenlerinde çalışmış ve Özbey’lerden alacağı olmayan hakkı kalmayan tek bir işçi bulamazsınız.

 

Yıllarca hem devleti arkasına alan hem kurduğu mafyavari teşkilatla her tür hileyle işlerini yürüten ve hiçbir cezayla karşılaşmayan, hiçbir yaptırım uygulanmayan bu patronlar için işçilerin ve sendikamızın bir araya gelmesi ve birlikte mücadelesi sonrasında işler tersine dönmeye başladı.

 

Kaçak kömür kamyonlarından sadece biri yakalanınca feryat figan ettiler

 

Yıllarca devletin koruması ve zırhı altında işlerini döndüren karlarına kar katan çarkını döndürmeye alışmış olduğundan vızır vızır gelip giden kaçak kömür kamyonlarından sadece bir tanesi yakalanınca feryat figan ediyor. Biz işçiler şahidiz, yıllardır kesintisiz sürdürülen kaçak kömür çıkışlarına. Göstermelik bir kaç tıra işlem yapılır senede bir kez, sonra yüzlerce tırla kömürler kaçak biçimde piyasaya sürülür.

 

Yıllarca mahkeme kapılarında dolaştık ama alacaklarımızı devlet tahsil edemedi

 

Bizler yıllar boyunca her işten çıkarıldığımızda ücretimiz ödenmediğinde devletin kapılarına başvurduk adliyelerde davalar açtık, işlediği suçları savcılığa şikayet ettik, iş güvenliğine aykırı davrandıklarında çalışma bakanlığına, SGK’ya şikayet dilekçeleri gönderdik. Ocak çalıştırmayla ilgili hilelerini devletin tüm kurumlarına bildirdik. Mahkemelerin tamamından olumlu sonuçlar aldık fakat elimizde bir kuru kağıttan başka bir şey geçmedi. Paralarımızı tahsil edemedik daha doğrusu devlet edemedi.

 

Defalarca şikayette bulunduk tek bir soruşturma açılmadı!

 

Para kazanmaya, kömür çıkarmaya, şikayet etmeye gelince tıkır tıkır işleyen şirket söz konusu işçilerin alacakları olunca hiçbir malvarlığı bulunamıyor.

 

Bugüne kadar savcılığa defalarca şikayetlerde bulunduk bir tane bile soruşturma açılmadı, hepsi sümenaltı edildi kapatıldı.

 

Çalışma Bakanlığı’na, Mapek’e, SGK’ya, İşkur’a şikayetlerde bulunduk bir tanesine cevap alamadık. Gelenlerde hiçbir olumsuzluk tespit etmedi (edemedi).

 

Bu koruma zırhını nereden alıyorsunuz?

 

Buradan sormak istiyoruz bu koruma zırhını nereden alıyorsun, işçiler yoksullar şikâyet edilince tıkır tıkır işleyen devlet mekanizması, yargı mekanizması neden Özbey’lere gelince hiçbir şey işlemiyor.

 

Bize tanınan hemen hemen her başvuru mekanizmasına başvurduk ve hiçbir sonuç alamadık bugüne kadar. Biz yıllardır canlarımızı tehlikeye atarak çalışmamız karşılığında bize ödenmeyen maşlarımızı mücadele ederek, direne direne kazandık. Bundan sonra haklarımızı bundan sonra beraber hareket ettiğimiz tek bir işçi kardeşimizin hakkı kalmayana kadar bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.

 

Seba’yı kapatırım blöftür, bırakalım kapatmayı diğer ocaklara da çökme derdindeler!

 

Seba Madencilik ocağı kapatırım diye yaptığı blöfü artık kimseye yedirebilmesi mümkün değildir. Bırakın kendi ocağını kapatmayı diğer ocaklara da çökmeyi kafasına koymuş ve bu uğurda yapılacak her şeyi yapmaya devam etmektedir. Cenne ocağında çoklu ortaklığında diğer ortakların paylarına çökmeye çalışmaktadır. Her iki şirketin de yetkilisi ve ortağı olan Özbeyler iki tarafın muhasebe kayıtlarını elinde bulunduran Özbey’ler bir her tür muhasebe hilesi ile işine geldiği kişi ve şirketlere borçlar alacaklar yaratmakta sonra bunları kimsenin haberi olmadan icraya vermekte ve daha sonra iflasını istemektedir. Bu gün sadece Konya’da ki mahkemelerde ocağı kapatacağını söyleyen Seba’nın Cenne’nin iflasını istediği 5 tane hileli iflas dosyası vardır.

 

Ayrıca tüm Ermenek şahittir, Özkar ocağını, Turap ocağını hatta Hasşekerler ocağını Özbey’ler kapatırken, işçilerin haklarına gasp ederken sendika yoktu, işçiler de haklarından haberdar değildi. Özbeyler şimdi Sebayı kapatırız diye devlete yaptıkları şantaja kimsenin inanması mümkün değildir.

 

Özbeyler’e ihtiyacımız yok, maden kapatacak bize versin biz işletelim

 

Sokakta verdiğimiz mücadeleyi tüm taleplerimiz karşılanana kadar sürdüreceğiz bir yandan da dolandırıcılık, hileli iflas, vergi kaçırma, malvarlığını kaçırma ve işlediği bütün suçların yargı önünde hesabını vermesi için mücadele edeceğiz. Ellerimiz işçinin hakkını gasp eden, canını tehlikeye atan, canına kasteden, malına göz diken patronların yakasında olacak, hesabını sorana kadar, hakkımızı alana kadar da bırakmayacağız.

 

Biz Ermenek’li madenciler olarak bu topraklarda yaşamaya ve çalışmaya devam edeceğiz. Yerin altı da bizimdir yerin üstü de.

 

Madeni çıkarmayı bildiğimiz gibi işletmesini de biliriz.

 

Bizim sırtımızdan zengin olan, servetine servet katan Özbey’lere ihtiyacımız yok, ocağı kapatacaksa bize versin biz çalıştıralım. Ya da yapması gerekeni yapsın. Şantajlara, tehditlere, yalanlara başvurarak İşçinin hakkını ödemekten kaçınmaya çalışmak yerine haklarımızı ödesin ve bizler çalışmaya devam edelim. Yapılması gereken budur. Saygılarımızla


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar