Ermenekli madencilerin yürüyüşü engellendi

Ermenekli madencilerin yürüyüşü engellendi

Direnişlerinin 87’inci gününde yeniden Ankara’ya doğru yürüyüşe geçen Ermenekli maden işçilerinin önü kolluk kuvvetleri tarafından kesildi. Madenciler “Yolu aç jandarma geliyoruz Ankara”, “Gemileri yaktık geri dönüş yok” sloganları ile bekleyişlerini sürdürürken, Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin fenalaşarak hastaneye kaldırıldı

Cihan Başakçıoğlu

12 Ekim’den bu yana tazminat hakları için eylem yapan Ermenekli madenciler, yapılan görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmaması üzerine direnişlerinin 87’inci gününde yeniden Ankara yürüyüşüne başladı. Güneyyurt Meydanı’ndan “İşçiyiz haklıyız kazanazağız!”, “Susma sustukça sıra sana gelecek!” sloganları ile yürüyüşe geçen madencilerin önü jandarma ve polis ekipleri tarafından kesildi.

Kolluk kuvvetleriyle yapılan gergin görüşmede yürüyüşe izin verilmeyeceği belirtilirken, madenciler yaşananlara tepki gösterdi. Devlete seslenen madenciler, “Sen benim hakkımı aramadın. Benim hakkımı alamadın. Bana vatandaşım deme bundan sonra. Bu milletin sırtından yediğiniz ekmekler haram olsun” ifadelerini kullanırken, diğer bir madenci ise “Bu kadar maden işçisinin alınteri bu siyasileri boğacak. Siz kimin yanındasınız biz gördük. Yüz defa da bin defa da gözaltına alsanız biz vazgeçmeyeceğiz. Zenginler mi bu memlekete sahip yoksa emekçiler mi? Bunu göreceğiz. Bizi verilen sözlerin arkasında durmayanları da göreceğiz. İki tane kıçıkırık patrondan hesap soramadınız bu neyin acizliğidir?” dedi.

İşçilerin konuşmalarının ardından Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin fenalaştı. Çetin, alanda ambulans olmadığı için bir madencinin aracı ile Ermenek Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Madenciler “Yolu aç jandarma geliyoruz Ankara!”, “Gemileri yaktık geri dönüş yok!” sloganları ile bekleyişini sürdürüyor.

Gazete Duvar


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar