Ermenekli sınıf kardeşlerimizle kucaklaştık

Ermenekli sınıf kardeşlerimizle kucaklaştık

Aylardır direnen Ermenekli sınıf kardeşlerimizin madende kazma sallarken nasırlaşmış yumruklarıyla inşaatta harç karar duvar örerken nasırlaşmış yumruklarımızı birbirimize değdirerek yürekten sıcacık merhabalaştık.

İnşaat İşçileri Sendikası olarak çalışmasını yürüttüğümüz Dayanışma Yaşatır İşçi Kooperatifi, direnişlerle dayanışmayı örmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde kazanımla sonuçlanan Sinbo Direnişi’nin ardından dayanışma kolilerimizle bu kez de Ermenek’te direnen maden işçilerinin yanındaydık.

İlçeye girdiğimizde ilk dikkatimizi çeken Ermenek’in sessiz, izole bir yer olması oldu. Dağların arasında yalıtılmış, ulaşımın zor olduğu bu yerde direnişleriyle ses getiren maden işçileriyle buluşacak olmamız bizi daha da heyecanlandırdı. Yolların bu sapalığı bizim de söz verdiğimiz saatten sapmamıza neden oldu. Ancak işçilerin bizi merak edip sürekli aramaları, durumumuzu sormaları işçi sınıfının direniş okulunda gelişip serpilen dayanışma ve duyarlılığının bir göstergesiydi bizim için. Direniş birbirimize daha sıkı sarılıp sınıf kardeşliğinin anlamını ve değerini daha derinden solumamızı sağlıyordu. Bunu bizi her aradıklarında yaptıkları öneri ve kılavuzlukla daha derinden hissettik.

Akşam saatlerinde Ermenek’e girdiğimizde işçiler bizi kendilerinden biri gibi karşıladılar. Korona salgınından kaynaklı kucaklaşamadık belki ama madende sallanan kazmalarla nasırlaşmış yumruklarla inşaatta harç karar duvar örerken nasırlaşmış yumruklarımızı birbirimize değdirerek yürekten sıcacık merhabalaştık. Akşam sokağa çıkma yasakları nedeniyle evlerinin önünde konuştuğumuz işçi kardeşlerimiz bize direnişlerini anlattılar. Direnişin aslında kazanımlarla sürdüğünü, bu direniş nedeniyle 3-5 yıldır ücreti gasp edilen kimi direnişçi işçilerin ücretlerinin ödendiğini belirttiler. Henüz tazminatlar ödenmemiş olsa da işçilerin bu direnişle onu da söke söke alacaklarına olan inançları tam. Kendilerine ve sendikalarına duydukları bu inanç ve güven herkesi sarıp sarmalayan bir güce dönüşmüş durumda.

Sohbetlerimiz arasında dayanışma kolilerimizi direnişçi işçilerle birlikte arabadan indirdik. Yasaklar başlamadan önce ayrılmamız gerektiği için işçi kardeşlerimizin yemek ikramlarını “bir dahaki sefere” diyerek geri çevirmek zorunda kaldık.

Yola çıkarken işçilerin uyarıları da oldu. Direnişle birlikte devletin bölgede estirdiği olağanüstü halin devam ettiğini zaten görmüştük, o nedenle işçilerin bizi koruma-kollama amaçlı sürekli “dikkatli olun” telkinlerini de dikkate alarak yanlarından ayrıldık.

Direnişçilerle dayanışmanın verdiği morali bir kez daha tazeleyip depoladığımız bu ziyaret, birbirimizin direnişlerini sahiplenme, destek ve dayanışmanın önemini de bir kez daha gösterdi bizlere.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar