Ermenek’te madenciler saat 17:00’ye kadar süre verdi

Ermenek’te madenciler saat 17:00’ye kadar süre verdi

Ermenek’te madencilerin direnişi 57. gününde. İşçiler, günlerdir yatıp kalktıkları Güneyyurt Belediye Meydanı’ndan bir kez daha seslenerek, bugün saat 17:00’ye kadar çözüm üretilmezse Ankara yürüyüşünü yeniden başlatacaklarını vurguladılar.

Özbeyler’e bağlı Cenne, Seba, Fırat Madencilik işçileri ve yakınlarını maden katliamlarında kaybeden aileler, direnişin 57. günü olan bugün, günlerdir yatıp kalktıkları Güneyyurt Belediye Meydanı’ndan bir kez daha seslenerek, bugün saat 17:00’ye kadar çözüm üretilmezse Ankara yürüyüşünü yeniden başlatacaklarını vurguladılar.

Maden katliamlarında hayatını kaybeden işçi arkadaşları anısına saygı duruşunda bulunan madenciler, 2014 yılında Has Şekerler Madencilik’te meydana gelen faciada hayatını kaybeden on sekiz madencinin ismini söyleyerek “burada” dediler.

Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin yaptığı konuşmada, şimdiye kadar yaptıkları basın açıklamalarını, görüşmeleri, verilen sözleri hatırlatarak, bunca girişime ve ellerindeki sayısız mahkeme kararına, senede rağmen herhangi bir çözüme ulaşılmadığını hatırlattı.

57 günde 3 defa Ermenek Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdiklerini, Özbeyler’in Konya’daki yem fabrikası, Karaman’daki bez fabrikası önünde açıklamalar yaptıklarını, vali ve hatta madenlerdeki yetkili kurum olan TKİ Genel Müdürü ile görüştüklerini, siyasi parti grup başkanvekilleri, iktidar milletvekilleriyle sayısız görüşme yapıldığını ama tüm bu çaba ve girişimlere rağmen hiçbir adımın atılmadığını dile getirdi.

Taleplerinin tazminat haklarının ve ücretlerin ödenmesi, 29. Maddeden atılan işçilerin işlerine geri dönmesi, madenlerin işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınarak açılması, BES’lerin geri ödenmesi olduğunu hatırlatan Çetin, “Bugün saat 17:00’ye kadar süre doluyor, bu süreye kadar herhangi bir adım atılmazsa Ankara yürüyüşümüzü başlatıyoruz” dedi.

Devlete seslenen Çetin, “Hakkımızı isteyen bizim karşımıza askeri polisi çıkarmayın, kararlara rağmen bunları ödemeyen patronların önüne dikin” diye belirtti.

Hiçbir İSG önlemi olmayan Seba’da 20 işçi çalışıyor, patron sorumluluğu işçilere yükledi!

Madenciler dün yaptıkları açıklamada da TKİ Müdürüne de söyledikleri halde Seba’da hiçbir işçi sağlığı ve güvenliği önlemi alınmadan 20 işçinin çalışmaya devam ettiğini söylemişlerdi.

Bu işçilere “Biz sizi çağırmadık, siz kendiniz gönüllü geldiniz” denildiğini belirterek, yarın orada bir iş cinayeti yaşansa işçilere imzalatılan bu kağıtlarla patronun hiçbir sorumluluğunun olmayacağını ifade ettiler. İşçilerin işsizlik ve çaresizlikle o koşulları kabul ederek ocağa indiklerini ifade ederek, TKİ’ye “buna seyirci mi kalacaksınız?” diye soruldu.

Bir madenci çocuğunun, “Babam benim cebime 5 kuruş koyamıyor, babamın hakkını verin” haykırışıysa tüm sürecin özeti olmuştu.

Soma’da bekleyiş sürüyor

Tazminat hakları ve ücretleri ödenmeyen Uyar Madencilik işçileri de Bağımsız Maden-İş’le birlikte sürdürdükleri mücadeleyi Kırkağaç Çam’ındaki Milli Park mevkiinde sürdürüyorlar. Çevre illerden yoğun destek alan işçiler, müzakere için verilen 10 günlük sürenin dolmasını bekliyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar