Ermenek’te terör estirilerek gözaltına alınan madenciler Adliye’de

Ermenek’te terör estirilerek gözaltına alınan madenciler Adliye’de

Dün saldırıyla gözaltına alınan işçileri ve Bağımsız Maden-İş yöneticileri Adliye’ye getirilirken, kentteki sıkıyönetim havası devam ediyor!

Gasbedilen ücretleri ve tazminat haklarının ödenmesi, madenlerin işçi sağlığı ve güvenlik önlemleri alınarak açılması, işten atılan işçilerin geri alınması talepleriyle 88 gündür direnişte olan Ermenekli madenciler, verilen sözler yerine getirilmeyince dün bir kez daha jandarma saldırısına uğramıştı. Saldırı sırasında Güneyyurt Parkı’na çekilen madenciler burada biber gazı, plastik mermiler, cop, hakaret, küfürler, tekme tokatla gözaltına alınmıştı. Aralarında Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve örgütlenme uzmanı Ayşe Büşra Yılmaz’ın da olduğu gözaltına alınan işçiler Adliye’ye getirildi.

Güneyyurt Meydanı’ndaki direniş alanını dağıtan jandarma, tepki gösteren halka da saldırmış, kentte adeta sokağa çıkma yasağı uygulamıştı.

Avukatlarla da görüştürülmeyen gözaltındaki sendikacılar ve işçiler bu tutumlara karşı poliste susma haklarını kullandılar. Sabah saat 10:00 sıralarında Adliye’ye getirilen işçilerin ifade işlemleri devam ediyor.

Bu arada Jandarmanın işçilerin Adliye önüne gelişini engellemeye çalıştığı, Fehim Özbey’in ofisini ablukaya aldığı, Adliye önüne yoğun yığınak yaptığı, Ermenek’e girişleri engellediği görüldü.

Ayrıca halkın darp raporu almasının tehditlerle engellendiği, halk rapor almaması için tehdit edilirken 23 jandarmanın darp raporu aldıkları öğrenildi.

Bağımsız Maden-İş, darp raporu alan basın gönüllüsü Mertcan Yılmaz’ın da gece saat 22:00’de gözaltına alındığını duyurmuştu.

İfade işlemleri devam ediyorken, iki işçi temsilcisi ve Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Sekreteri Kâmil Kartal da Karaman Valisiyle bir görüşme gerçekleştirecek!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar