Eskişehir’den Ankara’ya yürüyecek işçilere polis saldırdı

Eskişehir’den Ankara’ya yürüyecek işçilere polis saldırdı

Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’da çalışan ve 4 aylık ücretleriyle tazminat hakları gasbedilen işçilerin Ankara yürüyüşüne polis saldırdı, Saldırı “İşçiye kalkan eller kırılsın!” sloganlarıyla karşılandı

Eskişehir’de kurulu bulunan Zeytinoğlu Grubu bünyesindeki Entil Endüstri, Hapalki Döküm ve Tarkon Makine’da çalışan, ücret alacaklarını ve kıdem-ihbar tazminatlarını alamayan 500 işçi yaklaşık 2 aydır çeşitli eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyordu. Hakları için bugün Ankara’ya yürüyüş başlatacak olan işçiler ve Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) yöneticileri polisin biber gazlı ve coplu saldırısına maruz kaldı!

DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası’yla birlikte hareket eden işçiler, yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi talebiyle başta İstanbul TMSF önü olmak üzere birçok yerde eylemler yapmışlardı.

Eskişehir Espark önünde direniş çadırı kuran işçiler, en son açlık grevine başlamışlar ve bugün de BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun da katılımıyla Ankara’ya yürüyeceklerdi.

“Çalıştık, ücretimizi vermediler. Şirketleri büyüttük, geliştirdik, tazminatlarımızı gasp ettiler. Biz hakkımızı istiyoruz” talebiyle Ankara’ya yürüyecek işçiler polis saldırısıyla karşı karşı kaldı.

Yürüyüş saat 10:00’da Espark’taki direniş çadırında yapılacak basın açıklamasından sonra başlayacaktı. Fakat polis Adnan Serdaroğlu basın açıklaması yaparken biber gazı ve coplarla işçilere ve sendika yöneticilerine saldırdı.

Saldırı sırasında BMİS Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ve pekçok metal işçisi yaralanarak, hastaneye kaldırıldı. Polis birçok işçiyi gözaltına aldı.

İşçiler saldırıya karşı “İşçiye kalkan eller kırılır!”, “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Sermayenin itleri yıldıramaz bizleri!” sloganlarıyla karşıladılar. Polisin defalarca yinelenen saldırısına rağmen dağılmayıp, tepki gösterdiler. Fenalaşanlar ve gazdan etkilenenler hastaneye kaldırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar