Esnafın hali, Denizli Valisi’nin siyasal kibri!

Esnafın hali, Denizli Valisi’nin siyasal kibri!

Denizli Valisi Ali Fuat Atik’in esnaf denetimi, esnafın içinde bulunduğu krizi tüm açıklığıyla ortaya koyduğu gibi mevcut rejimin valilerinin nasıl bir siyasal-kişisel kibirle hareket ettiklerini de bir kez daha gösterdi

Kayyum olarak atandıkları belediyeye fetih namazı kılarak giren, işine gelmeyen sorulara hakaretle yanıt veren, halka kibir dağlarının zirvelerinden bakan, mevcut rejimin tipik izdüşümleri olduklarını her tavırlarıyla altını çizerek gösterme çabasında olan ve birçoğu burjuva iktidar blokunu oluşturan güçlerin organik parçası olan valilerin pratiklerine bir yenisi daha eklendi. Daha önce de korona salgınının yayıldığı bir fabrikayı isim vermeyerek korumasıyla gündeme gelen Denizli Valisi Ali Fuat Atik, bu sefer de korona denetimleri kapsamında gerçekleştirdiği esnaf ziyaretleri ve bu ziyaretlerdeki kibirli tutumuyla olduğu kadar esnafın hali pür melalini ortaya koyan diyaloglarla gündemde.

Vali Atik, denetimler sırasında bir dönerci çalışanının kendisini tanımaması, sohbete girmemesine tepki göstererek, elindeki yetkiyi kişisel kibri için pervasızca kullanması ve işletmeyi ayak üstü uydurduğu gerekçeyle kapattırması ile bir esnafın krizin yarattığı yıkımı özetleyen sözleriyle sosyal medyanın önemli gündemlerinden biri oldu.

Gerek Atik’in üslubu ve tavırları gerekse esnafın ekonomik olarak içinde bulunduğu krize dönük isyanı kameralara da yansıdı.

Vali Atik, 16 Ekim Cuma günü beraberinde Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız’la Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda korona virüsü önlemlerini inceledi.

‘Dönerci bak… Kapatıyoruz’

Önce bir dönerciye gelen Vali Atik, kendisini tanımayan çalışana, “Dönerci, bak, eldivensiz çalışmak, (burnun hafiften altına inen maskeyi göstererek) şu şekildesin.. Patronun nerede? Ekip nerede, hemen geçin” dedi. Ardından, yanına gelen işyeri sahibine de “Faaliyetten men yapıyoruz” diye seslendi.

Valinin azarlar tarzdaki konuşmaları, eldiven takma zorunluluğu olmadığı halde bu nedenle işyerinin kapatılması talimatı vermesi, sosyal medyada “vali”, “eldiven”, “dönerci”, “kibir”, “DenizliValisi”, “Recep Yazıcıoğlu” gibi etiketlerle büyük tepkilere neden oldu.

Esnaf: piyasanın haline bak, 15 liraya kapattık!

Vali Atik bir başka işyerinde ise maske takmayan esnafı uyarınca, beklemediği bi tepkiyle karşılaştı. Esnaf valiye şöyle yanıt verdi: “Canıma yetti. Gebermek istiyorum. Piyasanın haline bak. Salı gün 15 lirayla kapattık, çarşamba günü 100 lira. 100 liranın hepsi kar olsa ne olur?”

Vali: Özür diliyorum

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, dönercide çalışanlarla yaşadığı üsluba ve verdiği talimata gelen tepkiler üzerine, Valilik sitesinden yazılı bir açıklama yaparak özür diledi.

Atik “Gün boyu yapılmış olan denetimin getirmiş olduğu yorgunlukla işletme çalışanı ile yaşanan diyalogda şahsımın yaklaşımı, üslubum ve kullandığım ifadenin gönül kırıcı bir yaklaşım içermesi hakikaten beni de üzdü. Bu sebeple vatandaşımızdan bu tutum ve yaklaşımım sebebiyle özür diliyorum.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar