Esnaflar Kadıköy’den seslendi: Destek bekliyoruz, çünkü batıyoruz!

Esnaflar Kadıköy’den seslendi: Destek bekliyoruz, çünkü batıyoruz!

“Pandemi önlemi esnafların iflası olmamalı!” diyen Kadıköy, Beyoğlu, Beşiktaş, Avcılar esnaf dernekleri ve pandemi önlemleriyle işsiz kalan işçiler, Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda bir araya gelerek isyanlarını “batıyoruz” diye ifade ettikleri basın açıklaması düzenledi.

Kadıköy Esnaf Derneği (KADIDER), Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER), Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Avcılar Kafe, Bar İşletmecileri Derneği (AKİD), Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği (KAYDER)’in çağrısıyla Kadıköy Rıhtım Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce esnaf ve pandemi önlemleri kapsamında işyerleri kapanınca işsiz kalan işçiler, pandemi önlemleri adı altında sadece belirli işletmelerin kapatılması ya da sınırlandırılmasının çarpık bir yaklaşım olduğunu teşhir ederek, binlerce esnafın bu önlemlere rağmen hiçbir destek almaması nedeniyle batmak üzere olduğunu belirttiler.

Esnaf destek bekliyor, BATIYORUZ” pankartı açan esnaflar, taşıdıkları, “Açız! Çalamıyoruz! Yanlış anlamayın, sazımızı!”, “Müzisyenim, açım!”, “Aldığınız vergilerde Avrupa, verdiğiniz desteklerde Somali gibisiniz!”, “24 saat devletimize hizmet eden vergi dairesiyiz! #155 bin TekelTekelBayi”, “Barlar 10 aydır kapalı, vaka sayısı arttı! Hayret!”, “Borçlar ertelensin!”, “Virüsten de açlıktan da ölmek istemiyoruz!” gibi dövizlerle de tekel bayilerine, içkili mekanlara, kafelere dönük ayrımcı pandemi önlemlerini teşhir ederek, devletin batmak üzere olan esnaflara Avrupa’da olduğu gibi destek sunması gerektiğini ifade ettiler.

5 esnaf derneği adına yapılan basın açıklamasında pandemi koşullarının yarattığı zorlukların farkında olduklarını belirten esnaflar, “Ancak pandeminin yarattığı ağır koşulların faturasını sadece yeme-içme ve eğlence sektöründeki cafe, bar, restoran, içkili lokanta, kulüp, disko, tekel bayii ve nargile kafelere kesilmesini anlamıyoruz” dediler.

Pandeminin yayılmasının tek sorumlusunun bu işletmelermiş gibi davranılarak, yalnızca buralara ağır yaptırımlar uygulandığını belirten esnaflar, diğer taraftan fabrikalar ve AVM’lerin faaliyetlerine devam ettiğini, toplu taşımada yoğunluğun devam ettiğini hatırlatarak, “adaletli davranılmamaktadır” diye vurguladılar. Bu çifte standardı kabul etmediklerini ifade ederek, “Çözüm gibi sunulan gel-al, paket servis veya online satışla binlerce çalışanı olan koskoca bir sektörün ayakta kalacağına inanmadığımız gibi, kafe, bar, restoran ve içkili eğlence yerlerinin paket servis hizmetiyle alakasının olmadığı da aşikar” dediler.

Kapalı mekanlardan bile halen sayısız isim altında vergi alınıyor!

Devletin hem aldığı önlemlerle kendilerini adeta cezalandırdığını, ama hem de yaşadıkları onca zorluğa rağmen çeşitli isimler altında sayısız vergi kesmeye devam ettiğini, hatta bunu ruhsatları bar statüsünde olduğu için aylardır kapalı olan işletmelere de dayattığını ifade eden esnaflar, “Hükümet bize destek vermediği gibi bizlerden aldığı vergilerden de vazgeçmiyor. Salgını önleme konusunda Avrupa’daki çalışmaları örnek alan hükümetimiz, ne yazık ki Avrupa’da esnafa yapılan ekonomik destekleri örnek almıyor.” diye vurguladılar.

Talepler

Her açıdan batmak üzere olduklarını belirten esnaflar, “Bu süreçte hükümetin esnafa işletmelerinin kapalı olduğu dönemlerde kira yardımı yapması, kredibilitesine bakılmaksızın bankaların esnafa faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi desteği vermesi, mevcut kredilerini faizsiz ertelemesi, çalışanlarımıza kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin paralarının da en az asgari ücret düzeyinde olması gerekmektedir” dediler

Birçok kesimi açlığa mahkum ediyorsunuz

Açıklamanın devamında “Yeme-içme ve eğlence sektörünü sınırlayarak ya da kapatarak işletme sahibi, garson, komi, barmen, aşçı, bulaşıkçı gibi çalışanları ve binlerce aileyi de kaderine terk ettiğiniz gibi, sektörün paydaşları olan müzisyen, oyuncu, performans sanatçısı, taksiciler, çiçekçiler, tekel bayileri ve binlerce tedarikçi ile çalışanlarını ve onların ailelerini işsizlik ve açlığa mahkum ettiğinizi bilmenizi isteriz” diyen esnaflar, bir an önce taleplerine ses verilmesini isteyerek, “esnaf destek bekliyor, çünkü batıyoruz” dediler.

**

Esnaflar alanda dağıttıkları “Esnaf destek bekliyor, BATIYORUZ” başlıklı el ilanlarında da şunları ifade ettiler:

-22 yasağının 24’e uzatılması

-Zincir market çalışma saatlerinin düşürülmesi, haftada bir gün kapalı olması

-Yeni bir ticaret yasasının çıkarılması

-Ruhsat saatlerimiz içinde baskısız çalışabilmek

Alanda ayrıca Türkiye Tekel Bayileri Platformu adına da basın bülteni dağıtılarak, binlerce tekel bayisinin talepleri ifade edildi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar