Ethem için bir kez daha

Ethem için bir kez daha

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin esastan bozduğu dava Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülecek

Katil polis Ahmet Şahbaz tarafından öldürülen Ethem yoldaşın davasıyla ilgili ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezasını daha sonra 10 bin 100 TL adli para cezasına çeviren Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı, itirazlar üzerine temyiz başvurusuyla Yargıtay 1. Ceza Dairesi’ne gönderilmişti.

2017’nin Aralık ayında mahkemenin verdiği kararın temyiz incelemesini tamamlayan Daire, katil polis Şahbaz’ın avukatlarının ‘meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez’ talebini reddetmişti.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi’nin kararında özetle şunlar belirtilmişti;

Sanığın aldığı darbe yüzünden elindeki kalkanı düşürdüğü, kendisinin de yere düştüğü, kendisine yöneldiğini düşündüğü bir göstericiye onu uzaklaştırmak için tekme attığı, bu göstericinin arkasındaki içinde maktulün de bulunduğu bir grup göstericiyle karşı karşıya kaldığı, bu grubun kendisine yoğun taşlı saldırıyı, o andaki hal ve koşullara göre, saldırıyla orantılı biçimde havaya ateş etmek suretiyle defetmek istediği, arka arkaya gerçekleşen üç atıştan ilk ikisinin havaya, sonuncusunun ise aldığı taş isabetleri yüzünden silah üzerindeki hâkimiyetini kaybetmesi sonucu maktule isabet ettiği… Taksire dayalı kusurunun ağırlığı nedeniyle taksirle ölüme neden olma suçundan, teşdiden (cezada alt sınırdan ayrılarak üst hadden ceza verme) ceza tayini gerektiği gözetilmeden, alt sınırdan ceza belirlenmesi bozmayı gerektirmiştir.

Ethem yoldaşın Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi görülecek duruşmasına katılmak için yarın Vedat Dalokay Nikâh Salonu önünden araçlar kalkacaktır.

 

Yer: Vedat Dalokay Nikâh Salonu önü

Tarih: 21.03.2018

Saat: 07.00

Adres: Fidanlık Mahallesi, Prof. Dr. Nusret Fişek Cd. No:39, 06420 Çankaya/Ankara,


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar