• Süreç okumaları

  Süreç okumaları0

  Bir olgu ya da süreci çözümlemeye çalışırken her şeyden önce ilk anda gözümüze çarpan ya da kafamızdaki ön kabullere en yakın görünen yönlerden hareketle tek yanlı mutlaklaştırmalardan kaçınmak gerekiyor. Bu hataya düştüğümüz anda gerçeklikle ilişkimizi kendi elimizle koparmış oluyoruz.

  DEVAMINI OKU
 • 1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları -IV

  1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları -IV0

  Türkiye’de sol neden bu halde sorusuna yanıt aranırken öznel nedenler bahsinde karşımıza ilk olarak ‘düşüncesiz devrimcilik’ çıkar herhalde.

  DEVAMINI OKU
 • 1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları -III

  1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları -III0

  Kendi ideolojik çizgisinde siyaset üretmekte tıkanan, daha doğrusu alamet-i farika olarak savundukları eylem anlayışlarını pratikleştirmekte zorlanmaya başlayan kimi devrimci örgütler için cezaevlerinden başlatılan eylemler temelinde kamuoyunun dikkatini çekip dışarıdaki güçlerini bu sayede hareketlendirmek 1995 sonrasında siyaset tarzı haline geldi.

  DEVAMINI OKU
 • 1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları -II

  1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları -II0

  Siyasal kimlik ve onuru korumak için başvurulabilecek başka bir yolun kalmadığı istisnai durumlar dışında içeride de dışarıda da açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine başvurulması günümüzde artık net bir tutumla karşı çıkılıp mahkum edilmesi gereken bir politika tarzıdır.

  DEVAMINI OKU
 • 1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları – I

  1984’ten Bugüne Ölüm Oruçları – I0

  Helin, Mustafa, İbrahim ölüme yaklaşmışken içim içimi yese de böyle bir çıkış yanlış olurdu. Ama aynı yolda yürümekte ısrarlı ÇHD’li iki avukat için iş işten henüz geçmiş değil. Bir kez daha geç kalmamak için oportünist sinikliği ve ikili tutumları bir tarafa bırakarak “Artık yeter!” haykırışının yüksek sesle dile getirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

  DEVAMINI OKU
 • Bakmak var, bakmak var…

  Bakmak var, bakmak var…0

  Konumlanma noktalarının farklılığından kaynaklanan farklılıklar arasında bir ortaklık ya da uzlaşma noktası bulma imkanı -bazı durumlarda çok zor olsa bile- yine de vardır. Bu imkan en azından potansiyel olarak bulunur.

  DEVAMINI OKU