Evril İnşaat’ın tanıdık hikayesi

Evril İnşaat’ın tanıdık hikayesi

İşçilerin ücretlerini gasbeden Evril İnşaat’ın adımladığı yollar bugünkü gaspçı pratiğinin özetidir

Evril İnşaat’ın patronu Yaşar Alkan, Refah Parti döneminde Gebze Çayırova Belediye Başkanlığı yapmış, gerek o zamanlarda gerekse sonrasında AKP’yle devam ettiği siyasi ilişkileri üzerinden torbasını doldurmuş “zamane” müteahhitlerden biri.

Alkan da kendisiyle aynı iplikten dokunmuş tüm patronlarla benzer yolları adımlayarak yükselmiş. Onun yükselişinde AKP’li Tuzla Belediyesi’nin sağladığı hile ve dalaverenin döndüğü ihaleler, ihyalar ve hibeler var.

Yolunu bu şekilde bulmuş olan Alkan sermaye birikiminin bu akçeli-ihyalı güzergahında ilk adımı, atık temizleme işiyle atmış. Tuzla Belediyesi’nin sunduğu sayısız kolaylık ve ihalelerde yapılan düzenbazlıklarla… Sonra yine aynı belediyenin sudan ucuza paralarla kiraladığı arsalara petrol tesisleri kurarak yoluna devam etmiş. Büyüdükçe kabına sığmayarak zamanın en tatlı karlarının yapıldığı, rantın gözüne vurulduğu müteahhitlik işlerine doğru genişletmiş yelpazesini.

O da kendisi gibi dini siyasete ve ticarete ustaca kılıf yapan, hatta 28 Şubat döneminde Ergenekon tayfasının sillesini yemiş olmanın kazandırdığı “prestiji” (Atatürk büstünü kırdığı rivayet edilerek) tıpkı Erdoğan gibi tepe tepe kullanan bir bezirgan…

Tüm patronlar sınıfının ortak özelliği olan sömürü, rant, daha yüksek kar dürtüsünün onun da esas dini olduğunu göstermesiyse uzun sürmemiş. Emek gücü dışında bir sermayesi olmayan işçinin en temel hakkı olan ücret hakkını gasbetmekteki pervasızlığının düzeyini İnşaat-İş üyesi işçilerin ödenmeyen ücretleri konusunda sergilediği tutumdan da anlamak mümkün.

Sermayenin yollarında adım adım yükselen Evril İnşaat’ın sahibi Yaşar Alkan şimdi Sahrayıcedit’teki Evril Ekin Projesi’nde ücretleri gasp edilen 10 İnşaat-İş üyesi işçinin haklarının üzerine oturmanın yollarını bulmaya çalışıyor.

Projede taşeron firma Area bünyesinde çalışan ve 4 aydır ücretlerini alamayan on işçinin, sorunun asıl muhatabı olan Evril’e çağrıları duvara çarpmaya devam ediyor. İşi yayarak, sürüncemede bırakarak, işçinin sorumluluğunu almayarak Evril patronu, o basamaklardan neleri-nasıl çiğneyerek yükseldiğini de açıkça göstermiş oluyor.

Evril İnşaat’ın yüklenici firma olduğu Kadıköy Sahrayıcedit’teki direniş bugün beşinci gününde devam ederken, Evril İnşaat ve onun gibi sayısız müteahhit firmanın arkalarını neye dayadıklarının bir kez daha görülmesi ve işçi sınıfının bu ağa karşı örgütlü mücadeleyi sınıf kiniyle örmekte daha büyük adımlar atması umuduyla…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar