Eylül’de 145, 9 ayda 1320 işçi katledildi!

Eylül’de 145, 9 ayda 1320 işçi katledildi!

İSİG Meclisi, Eylül ayında en az 145, yılın ilk dokuz ayında ise en az 1320 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini açıkladı

İSİG Meclisi, Eylül ayında en az 145, yılın ilk dokuz ayında ise en az 1320 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini belirterek, “Bu işçi kırımını durdurmak için örgütlenmemiz gerekiyor…” diye vurguladı. İSİG Meclisi’nin yerel-ulusal basından, işçilerden, ailelerden, iş güvenliği uzmanları ve hekimlerden topladığı verilerle oluşturduğu raporda 2019’un ilk 9 ayında meydana gelen iş cinayetleri şöyle sıralandı:

Ocak ayında en az 159 işçi,

Şubat ayında en az 127 işçi,

Mart ayında en az 114 işçi,

Nisan ayında en az 153 işçi,

Mayıs ayında en az 164 işçi,

Haziran ayında en az 131 işçi,

Temmuz ayında en az 178 işçi,

Ağustos ayında en az 149 işçi

Eylül ayında en az 145 işçi olmak üzere; Türkiye’de 2019 yılının ilk dokuz ayında en az 1320 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi…

Meclis Eylül 2019’da hayatını kaybeden işçilere ilişkin paylaştığı verilerde hayatını kaybeden 11 kadın ve altı çocuk işçinin kısa hikayesine de yer vererek, şu verileri paylaştı:

122’si ücretli işçiydi

145 emekçinin 122’si ücretli (işçi ve memur), 23’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor…

11’i kadın işçi

Ölenlerin 11’i kadın işçi, 134’ü erkek işçi. Kadın işçi cinayetleri tarım, ticaret, eğitim, metal, konaklama ve genel işler işkollarında gerçekleşti. Ölen kadınların tamamı ücretli işçi/kamu çalışanı.

Altısı çocuk işçi

Dördü 14 yaş ve altında olmak üzere altı çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, gıda ve kağıt işkollarında gerçekleşti…

42 emekçi 51 yaş üstüydü

51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 42 emekçi bulunuyor: Orman, gıda, metal, inşaat, taşımacılık, gemi, konaklama, belediye ve genel işler işçisi… Bu hususun emeklilik hakkı, EYT, bireysel emeklilik gibi konular içinde bütünsel olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Dokuz göçmen/mülteci işçi var, aralarında hiç Suriyeli işçi olmaması dikkat çekici!

Eylül ayında 9 göçmen/mülteci işçi yaşamını yitirdi. Mülteci/göçmen işçilerin 4’ü Afganistanlı, 2’si Özbekistanlı, 1’i Azerbaycanlı, 1’i Rusyalı ve 1’i Ukraynalı… Yılın ilk dokuz ayında ise en az 91 göçmen/mülteci işçi çalışırken yaşamını yitirdi.

İş cinayetlerinde ölen göçmen/mülteci işçiler hem sayısal hem de oransal olarak artarken bu ay ölen işçiler içinde hiç Suriyeli olmaması dikkat çekici. Bu noktada hem İstanbul Valiliği’nin aldığı geri gönderme kararı sonrası Suriyeli işçilerin işe gidememesi ve iş cinayetine uğrasa da saklanması/açığa çıkmaması gibi hususlar üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

Tüm iş kollarında çalışmak ölümle özdeş

Ölümler en çok tarım, inşaat, belediye/genel işler, ticaret/büro, taşımacılık, metal, gemi/tersane, gıda, enerji, madencilik ve konaklama/eğlence işkollarında gerçekleşti.

1- Bu ay tarımda ölenlerin en az yüzde 50’si ücretli, yüzde 50’si ise çiftçi. Yine orman işçilerinin ölümlerindeki artış dikkat çekiyor.

2- Bütün işkollarında ölümlerin ana gövdesini güvencesiz işçiler oluşturuyor: Mevsimlik, taşeron, yevmiyeli çalışanlar.

3- Geçen yıllara göre inşaat işkolundaki ölümlerde azalma görülüyor. Bunun nedeni ise alınan önlemler değil ekonomik krize bağlı olarak sektördeki küçülme.

4- Herkes belediyeleri tartışıyor ama işkolundaki ölümler gündeme gelmiyor. Eylül ayında dokuz belediye işçisi yaşamını yitirdi ve çoğu taşeron çalışıyordu.

En fazla ölüm nedeni yine trafik ve yüksekten düşme

En fazla ölüm nedenleri sırasıyla trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, elektrik çarpması, intihar ve şiddet…

1- İş cinayetlerinin nedenlerinden ilk üçü hiç değişmiyor. Ancak ulaşıma, yüksekten düşmelere ve ezilmelere karşı önlem alınmıyor.

2- Son dönemde kalp krizi, beyin kanaması nedenli ölümler sürekli artıyor ve iş cinayetleri nedeni olarak dördüncü sırada yer alıyor. Ancak bu konuya dair yeterince araştırma bile yapılmıyor. İşçilerin çalışma ve yaşam koşullarının bütünlüklü olarak ele alınması gerekiyor.

3- Düşük bir maliyetle önlem alınabilecek elektrik çarpmaları patronların niyetinin bir göstergesi adeta. Son aylarda sürekli artan ve neredeyse her on işçinin birinin ölümünün sebebi olan elektrik çarpmaları 200-300 TL’lik bir maliyetle önlenebilir oysa.

En çok iş cinayeti İstanbul’da, Türkiye’nin hemen tüm illerinde iş cinayeti yaşandı!

Eylül’de Türkiye’nin 48 şehrinde iş cinayeti gerçekleştiğini tespit ettik: 17 ölüm İstanbul’da; 8 ölüm İzmir’de; 7’şer ölüm Bursa ve Muğla’da; 6’şar ölüm Denizli, Kocaeli ve Konya’da; 5’er ölüm Aydın’da; 4’er ölüm Adıyaman, Ankara, Antalya, Kastamonu, Kayseri, Samsun, Şanlıurfa ve Zonguldak’ta; 3’er ölüm Adana, Bartın, Bilecik, Karabük ve Tokat’ta; 2’şer ölüm Aksaray, Artvin, Balıkesir, Çorum, Erzurum, Eskişehir, Malatya, Rize ve Sivas’ta; 1’er ölüm ise Amasya, Batman, Bayburt, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Düzce, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Muş, Ordu, Sakarya ve Yozgat’ta yaşandı…

Ölenlerden sadece üçü sendikalı!

Ölenlerin 3’ü sendikalı işçi, 143 işçi ise sendikasız. Diğer yandan ölen başka sendikalı işçiler de olabilir. Ancak kâğıt üzerinde olan sendikal üyeliklerinin gerçek bir örgütlülük olmaması ve birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi sonucu net bir bilgi verme şansımız olmadığını da belirtelim. Bu durum özellikle kamu çalışanı/memur sendikaları açısından daha da tespit edemediğimiz bir husus…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar