EYT’liler Ankara’da buluştu

EYT’liler Ankara’da buluştu

Yüzbinlerce EYT’li emekçi Ankara’da buluştu

Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) işçi ve emekçiler, Ankara’da bir araya geldi. ‘Ak Saray’a, hükümete, Cumhurbaşkanı ve Cumhur İttifakı’na seslenerek “Vur vur inlesin, Ak Saray dinlesin!” diyerek yerel seçimlerden önce “Bunun hesabını sandıkta soracağız” mesajını güçlü bir şekilde haykırdılar.

İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa, Adana, Eskişehir, Kayseri başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından gelen emekçiler, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin çağrısıyla sabah saatlerinde Ankara’ya ulaştı. Yüzbinlerce EYT’li Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezine geldi.

Kitle Nazım Hikmet Kültür Merkezine sığmadı. Salon, salonun bulunduğu koridorlar, giriş katı, kültür merkezinin etrafı ve otobüs durakları EYT’lilerle doldu taştı.

EYT’liler salonun önüne kurulan üç farklı imza standında, 1999 yılında çıkan 4447 sayılı yasanın iptali için imza toplandı. Ayrıca dernek üyeliği standı, EYT baskılı tişört ve kupa standı da yoğun ilgiyle karşılandı.

EYT’liler sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Vur vur inlesin, Ankara dinlesin”, “EYT burada, hükümet nerede”, “Emeklilik hakkımız söke söke alırız” ve “EYT burada, TRT nerede” sloganlarını attı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yakınlarında yapılan buluşmada, işçiler, seslerini duymayan hükümete tepki göstererek. “EYT Seçimde hesap soracak” sloganı atıldı.

Her işkolundan işçi emeklilik talebinde birleşti. Buluşmaya DİSK’e bağlı sendikalar ile Türk-İş’e bağlı Petrol-İş, TES-İş sendikalarının yöneticileri de geldi.

Soma’dan gelen maden işçileri sarı baretleriyle salonu selamladı. İşçiler geldikleri iller veya işkollarının dövizlerini taşıdı. Pankartlardan biri de “Metal işçileri EYT’de adalet istiyor” oldu.

Buluşmaya sendikaların yanı sıra TİP milletvekilleri Erkan Baş ve Barış Atay Mengüçlüoğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve İYİ Parti Muğla Milletvekilleri de katıldı. CHP-İyi Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş’da katıldı. Öte yandan EYT ile ilgili teklifin Meclis’te görüşülmesi yönünde oy kullanılmasının ardından görevden alınip  ihraç edilen MHP eski Grup Başkanvekili Erhan Usta’da katıldı.

EYTSYDD Başkanı Gönül Boraz Özüpak, sonuç alana kadar mücadele edeceklerini belirterek, il il yaptıkları toplantılarla çığ gibi büyüdüklerini ve Ankara’da buluştuklarını ve Haklılıklarını bir kez de buradan yuzbinlerle haykırmak istediklerini belirtti. Özüpak, “Bize ilgisiz kalınmayacağını biliyoruz” dedi. İktidarın “boş işler” denilmesine yanıt veren Özüpak, boş işlerin peşinde koşarak laf kalabalığı yapmadıklarını, oturdukları yerden ahkam kesmediklerini ifade ederek  “Hakkımızı istemek de boş iş değildir” dedi. Özüpak, EYT ile ilgili son meclis görüşmesinden sonra gönüllerinin kızgın ve kırgın olduğunu ifade ederek, EYT ile ilgili kanun eksik çıkarılırsa yasa çıktıktan sonra da mücadeleye devam edecekleri açıkladı.

Özüpak, kendileri için çıkacak yasanın ayrımcı olmaması uyarısında bulunarak, “Kendi ceplerinden çıkan primlerin emeklilik maaşı olarak iade edilmesini istiyoruz” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar