Êzidî kadınlar için resim ve fotoğraf sergisi

Êzidî kadınlar için resim ve fotoğraf sergisi

Şengal Katliamı’nın 5’inci yıldönümünde Êzidî kadınların yaşadıklarına dikkati çekmek için resim ve fotoğraf sergisi açıldı.

Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu, Şengal’de Katliamın 5’inci yıl dönümünde Êzidî kadınların yaşadıklarına dikkati çekmek için resim ve fotoğraf sergisi açtı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki serginin açılışına, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, HDP’nin 5 Haziran 2015’te İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitingde yaşanan patlamada yaralanan Lisa Çalan ve çok sayıda kadın katıldı.

‘SOYKIRIM OLARAK KABUL EDİLMELİ’

Açılış öncesi kısa bir konuşma yapan Zorla Alıkonulan Kadınlar İçin Mücadele Platformu Üyesi Gülcihan Şimşek, Êzidîlere yönelik saldırıların olduğu tarihin aynı zamanda onların bayram günü olduğunu hatırlattı. Saldırılarda 7 bin Êzidî kadına el konulduğunu ve hala 3 bin kadının DAİŞ’in elinde olduğunu belirten Şimşek, “Biz Êzidîlerin yaşadıkları bu trajediye, 7 bin kadına el konulup pazarlarda satılmasına,  tecavüze ve tacize uğramasına neden olan bu saldırıyı kınıyoruz. Êzidî kadınlarının yaşadıklarını hissettiğimizi buradan belirtmek istiyoruz. Birleşmiş Milletler’in bugünü soykırım olarak kabul etmesi adına da sergimizi açmış bulunuyoruz. Bu saldırı bir soykırımdır. Bu soykırımın tanınması gerekiyor” dedi.

KADINLAR GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Şimşek’in konuşmasından sonra serginin açılışı gerçekleştirildi. Gazeteci Medya Üren’in 10 resmi ile Şengal’de Êzidîleri göç yollarında fotoğraflayan gazeteci Abdurrahman Gök ve fotoğrafçı Fatma Çelik’in toplam 28 fotoğrafının yer aldığı sergiyi gezen bazı kadınlar, fotoğraflara yansıyan trajedi karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Alıkonulan ve hayatını kaybeden kadınların anısına açılan resim ve fotoğraf sergisi, 3 gün açık kalacak. (MA)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar