Fabrikalarda salgın yayılmaya devam ediyor

Fabrikalarda salgın yayılmaya devam ediyor

Ford Otosan, Gedik Piliç, Koza Halı, Cesur Çuval ve daha bilmediğimiz pek çok işyerinde işçilerde koronavirüs tespit edildiği halde gerekli önlemler alınmadan üretim devam ediyor

Çeşitli sanayi bölgelerinden, fabrikalardan salgın haberleri ve buna rağmen gerekli önlemler alınmadan üretime devam edildiğine ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Ardı ardına gelmeye devam eden haberler de gösteriyor ki salgın karşısında izlenen politika kelimenin gerçek anlamıyla “sınıf bağışıklığı” politikasıdır.

Sadece basına yansıyan birkaç örnek bile sürecin başından beri izlenen salgınla mücadele stratejisinin bu niteliğini bir kez daha gözümüze sokuyor:

Uşak’taki Gedik Piliç’te 86 vakaya rağmen üretim sürüyor

Uşak’ın Eşme ilçesindeki 2 bin işçinin çalıştığı Gedik Piliç’te son olarak 86 işçinin koronavirüs testi de pozitif çıkmasına rağmen üretim hala devam ediyor. İlk vakanın 20 Nisan’da tespit edildiği fabrikada işçiler, “Tavuklar telef olmasın diye üretim baskısı çok” diye özetliyor durumu.

Gedik Piliç patronunun bu üretim baskısı salgının işçiler sınırlı kalmayıp, kent geneline yayılmasının da nedeni.

Günde 250 bin tavuğun işlendiği Türkiye’nin bu en büyük tavuk fabrikasında önlemlerin alındığı söyleniyor. Ama bunun böyle olmadığını bir işçi şu sözlerle anlatıyor:

Salgın başladığından beri bize sadece bir adet maske verildi. Bu olay patlak verene kadar yaklaşık 45 gündür herkes aynı maskeyi kullanıyor. Kendimiz, tek kullanımlık maskeleri yıkıyoruz, tekrar kullanıyoruz. Ancak insanlar ekmek parası için çalışmak zorunda, kimse işini kaybetmek istemiyor. Hepimiz korkuyoruz. Yöneticiler bize sosyal mesafe kurallarına uymamızı söylese de çalışma ortamı sosyal mesafeye uygun değil. Yan yana çalışmak zorunda kalıyoruz. Herkesin bir başkasına virüs bulaştırma riski var.

Patronun fabrikaya ilişkin sosyal medyada paylaşım yapan işçilerin tespit edildiklerinde işten atılacağını söylediği fabrikada, salgının işçilerde yarattığı korkuyla rapor alınması ya da işe gelinmemesi üzerine 1000 TL ek ödeme yapılacağının vadedildiği belirtiliyor.

Enfekte olan işçilerin çoğunluğunun dip dibe çalışılan paketleme bölümünden oldukları kaydedilen haberlerde, fabrika yönetimi de tüm önlemlerin alındığı açıklaması yapıyor. Fakat işçiler işin doğası gereği hangi önlem alınırsa alınsın dip dibe çalışıldığı için bulaşın engellenemeyeceğini belirtiyor.

Koza Halı’da bir işçide korona tespit edildi!

Daha önce resmi tatil olan pazar günü de işçileri çalışmaya zorlayan ve bunu kabul etmeyen üç işçiye istifa etmeleri baskısı uygulayan, karşı çıktıklarında da güvenlik zoruyla fabrika dışına çıkaran Koza Halı’da da bir işçide korona tespit edildi. Bunun üzerine fabrika yönetimi işçiyle aynı serviste gidip gelen, yakınında çalışan 15-20 işçinin adını okuyarak, Sağlık Müdürlüğü aracılığıyla karantinaya alınacaklarını duyurdu.

Fabrikada sokağa çıkma yasağına rağmen izin alarak üretim sürdürülüyor.

Evrensel’e konuşan işçiler, karantinaya alınan işçilerin sadece yakın teması olanlardan ve aynı servisi kullananlardan oluştuğunu belirterek, “Bunu yeterli bulmuyoruz. Bir arkadaşımızın testi zaten pozitif çıkmış. Karantinaya alınanlarda da pozitif çıkma ihtimali var. İster istemez hepsiyle de temasımız olmuştur” dedi. Antep’te salgının çok hızlı artış gösterdiğine dikkat çeken işçiler, “Sadece bizimle sınırlı değil ki. Ailelerimiz var, yakınlarımız var. Eğer bize de bulaştıysa hepsi tehlikede demektir. Korkuyoruz” diyor.

Üretimin hâlâ devam ettiğini ve herkesin tedirgin olduğunu belirten işçiler en azından tüm işçilere test yapılmasını istiyor.

Cesur Çuval’da işçiler ölüme terkediliyor

İstanbul-Kartal’da bulunan Cesur Çuval fabrikasında onlarca işçinin covid 19 testinin pozitif çıkmasına rağmen fabrika üretime neredeyse hiçbir önlem almadan devam ediyor. Servis araçlarında fiziki mesafeye uyulmuyor.

Ford Otosan’da da 11 işçiye korona teşhisi konulduğu bizzat müdür tarafından açıklandı. 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar