Farklılıklarımızla eşit, erişilebilir, engelsiz bir hayat istiyoruz

Farklılıklarımızla eşit, erişilebilir, engelsiz bir hayat istiyoruz

10-16 Mayıs’ın Engelliler Haftası olması nedeniyle Engelsiz Erişim Derneği ve Eşit, Erişilebilir, Engelsiz Hayat Dergisi (EEEH) #Engellenmekistemiyoruz etiketiyle hastag çalışması yaptı

#Engellenmekistemiyoruz çalışmasıyla ilgili görüştüğümüz Engelsiz Erişim Derneği’nden Burak Sarı, yaptıkları çalışmanın bu akşam sona ereceğini, kendilerinin engelli değil farklı olarak görülmek istediklerini ve bu çalışmayı da bu nedenle yaptıklarını ifade etti.

Sarı, herkes gibi kendileri için de eşit, erişilebilir, engelsiz bir yaşamın mümkün olduğunu bunun koşullarının sağlandığı ve toplumsal olarak önyargılardan arındırıldığında engelliliğin ortadan kalkacağını ve aslında sorun farklı olduğumuzun algılanmaması olduğunu belirtti: “Çünkü gerekli koşullar sağlandığında yapmak istediğimiz her şeyi yapabiliriz. Tabii bunun kapitalist sistem içinde ne kadar gerçekleşebileceği de ayrı bir tartışma konusudur.

Burak Sarı, çalışmanın ilk gününde kim hangi sorunla engelleniyorsa onu dile getirdi. İkinci gününde “Engelsizimza” çalışmasıyla bankalarda ya da noterlerde yönetmeliklerde olmamasına karşın kendilerinden şahit istenmesi olayına değindiklerini söyleyen Sarı, “Aslında böyle yaparak suç işliyorlar, hiç kimsenin şahitliği olmadan da resmi işlemlerimizi rahatlıkla yapabiliriz. Bunu anlamıyorlar” diyor.

Sarı bir sonraki çalışmalarıyla dildeki ayrımcılığa dikkat çektiklerini ifade ediyor. Okullarda ve çalıştıkları işyerlerinde yaşanan sorunları da işlediklerini söyleyen Sarı, engellilerin her okula alınmamasını, velilerin kendi çocuklarıyla engelli çocukların aynı sınıflarda olmasını istemediklerini belirterek, “Biz sadece farklıyız bunun anlaşılmasını istiyoruz. Her çocuğun istediği okula gitme hakkı vardır. Bu ayrımcılığın ve ötekileştirilmenin ancak toplumsal önyargılardan arındığında mümkün olacağını biliyoruz. Bu çalışmayı biraz bunu da gözeterek yaptık. Keza çalıştığımız işyerlerinde kullandığımız araçlar mesela bilgisayarlara, sesli okuyucu programı yüklü olduğu zaman bizler de işlerimizi çok rahat yapabiliyoruz” diyor ve ekliyor:

Yaya geçitlerinde, metroda, asansörde, bankamatiklerde, otobüslerde vs. özellikle görme engelliler için sesli yönlendirme olsa biz de sorun yaşamayız. Hiç tanımadığımız birisinin hiç sormadan kolumuza girmesi, nereye gideceğimizi sormaya bile gerek görmeden bize yön vermeye çalışmasına ihtiyacımız yok.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar