Fatih’te 4 kardeş intihar etti diyorlar!..

Fatih’te 4 kardeş intihar etti diyorlar!..

Fatih’te 4 kardeş intihar etti. Cenazeler evden çıkarılır çıkarılmaz BEDAŞ 2 aylık elektrik faturası ödenmediği için elektriği kesti! Adına “intihar” denilen bu ölümün aslında nasıl bir katliam olduğunu tanımlarcasına…

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın krizi bir kez daha inkar edip, Türkiye’nin üst gelir düzeyine sahip bir ülke olduğunu iddia ettiği sözlerinin dumanı tüterken yoksulluk ve çaresizlik kıskacına sıkışan dört kardeşin intihar haberleriyle sarsıldık.

Fatih Molla Gürani Mahallesi Oğuzhan Caddesi’ndeki bir binanın birinci katında oturan kardeşlerden resim öğretmeni olan Oya, 2 Ekim Cumartesi günü alışveriş yapmak için gittiği bakkala “maaşımıza haciz koydular” demişti.

Cüneyt, Oya, Kamuran ve Yaşar Yetişkin kardeşleri tanıyanlar, geçim sıkıntısı ve yoksulluğa işaret ettiler. Belli ki, faturalarını ödeyemez, bakkaldan alışveriş yapamaz hale gelmişlerdi. Belli ki çaresizlik girdabıyla onur baskısı arasındaki salıncakta daha fazla salınamayacak haldeydiler.

Polis intihar dedi. Aşırı dozda antidepresan aldıklarını belirtti.

Yoksulluk ve çaresizliğin sebep olduğu hiçbir intiharın aslında intihar olmadığı açık değil mi?

Dört kardeşin ölümü; yoksulluk ve çaresizlik çıkmazında, açlığın mide kramplarının onur kaygısıyla iç içe geçerek dile gelen bir isyanın kendisi değil midir?

Bunun adına debdebeli saraylarla yoksulluk kokusu yükselen evler arasındaki çelişkinin bir tokat gibi hayatın ortasına patlaması denilmez mi?

Hayatın ironisi olsa gerek ki, 48, 54, 56 ve 60 yaşlarında 4 kardeşin cenazeleri çıkarılır çıkarılmaz bir vampire dönüşen enerji dağıtım şirketi BEDAŞ 2 aylık elektrik faturası ödenmediği için elektriği kesti! Adına “intihar” denilen bu ölümün aslında nasıl bir katliam olduğunu tanımlarcasına…

İşçi ve emekçilerin tüm dayanışma ağlarından, sosyal güvencelerden soyunduruldukları buz soğukluğundaki bu zamanda, insan onuru ancak “intiharla” korunabiliyorsa, intihar aynı zamanda  bu düzenin yıkılması çağrısı değil midir?

Tüm yaşam belirtilerini kaybetmiş bu köhnemiş düzenin yıkılması çağrısı…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar