Flormar direnişi 10. gününde (FOTOĞRAFLARLA)

Flormar direnişi 10. gününde (FOTOĞRAFLARLA)

Flormar direnişi 10. gününde coşkusu ve kararlılığı büyüyerek devam ediyor

Flormar direnişi 10. gününde devam ediyor.

Petrol-İş Sendikası’nda örgütlendikleri için işten atılan ve 10 gün önce fabrika önünde direniş başlatan 115 Flormar işçisi oldukça canlı bir direniş ruhuyla bölgeye de başka bir ruh taşıyor.

Gün boyunca halaylar çekerek direnişin coşkusunu yansıtan, sloganlarla öfkelerini dile getiren, basına verdikleri demeçlerle haklılık ve kararlılıklarını anlatan Flormar işçileri, aynı zamanda direniş alanında çok sayıda misafir de ağırlıyor.

Bölgede bulunan fabrikalarda çalışan işçilerin, sendikaların, kitle örgütlerinin desteğini alan işçiler, bu ziyaretlerle moral ve motivasyonlarını da büyütüyor.

Direnişin 9. günü olan dün de Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) ve Tek Gıda-İş tarafından ziyaret edilmişlerdi.

Çoğunluğu kadın olan işten atılan işçilerin çalışan arkadaşlarından yalıtılması için fabrikanın etrafına çekilen dikenli teller ve brandalar halen öyle duruyor. Çalışan işçilerden ezkaza direnişçi arkadaşlarına selam verenler de 25/2’den yani tüm hakları gesbedilerek işten atılıyorlar.

İşçiler, işçi kıyımıyla birlikte içerdeki işçi sayısının azalmasının yarattığı boşlukların büyük olduğunu anlatıp, bunun düzeyini de doktorun bile çalıştırıldığını söyleyerek özetliyorlar.

Fabrika hisselerinin yüzde 70’ine sahip olan ve sözümona evrensel işçi haklarını tanıdığını belirtip, imza koyan Fransız kozmetik devi Yves Rocher firmasıysa nasıl olsa direniş kırılır umuduyla olsa gerek sessizliğini sürdürüyor. Bunun böyle olmayacağıysa işçilerin her geçen gün artan kararlılık ve coşkusu adeta haykırıyor.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar