Ford Otosan’da tüm işçilere test için maliyet hesabı devrede

Ford Otosan’da tüm işçilere test için maliyet hesabı devrede

4 Mayıs’ta üretime yeniden başlayan Ford Otosan’da müdür 11 işçinin korona olduğunu açıkladı. Tüm işçilere test konusunda maliyetlerden bahsetti. Hani o bölgede 5 bin test kapasiteli laboratuvar kurulmuştu?

Koronavirüs salgını nedeniyle tedarik ve teslimat zincirlerinde yaşanan sıkıntılar yüzünden üretime ara veren fabrikalar bir bir açılıp, AVM’ler başta olmak üzere bulaşı arttıracak kalabalık mekanlar “normalleşme” seyrine geçerken sanayi bölgelerinden enfekte olan işçilere ve buna rağmen üretime devam edilmesine ilişkin haberlerin de ardı arkası kesilmiyor.

4 Mayıs’ta üretime yeniden başlayan Kocaeli Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün katıldığı bir TV programında 11 işçide korona tespit edildiğini, işçilerin evlerinde karantinada olduklarını açıkladı. Üretimin devam ettiği fabrikada diğer işçilere test yapılıp, yapılmadığı konusunda gelen soruya işyeri hekiminin testi hem maliyet hem de güvenilirlik açısından onaylamadığını iddia etti. Yine de testin çok önemli olduğunu, her işçiye 15 günde bir test yapılması gerektiğini, bunun bile yetmeyeceğini, aslolanın izolasyon ve dezenfeksiyon olduğunu belirtti.

Hani 5 bin kişilik laboratuvar vardı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “normalleşme” kapsamında büyük bir iş ve parasızmış gibi açıkladığı “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Kocaeli Sanayi Odasının organizasyon desteğiyle Gebze’de günlük 5 bin test kapasiteli laboratuvar kurduk” dediği o laboratuvarın büyük sanayi fabrikalarında bile bir karşılığının olmadığını da bu açıklamayla görmüş olduk. Keza o laboratuvarda yapılacak testlerin numunelerinin toplanmasının özel bir şirkete verildiğini, bu şirketin numune başına 30 TL istediğini, ücretsiz denilen testlerin aslında 30 TL ile yapıldığı biliniyor.

Anlaşılan bu meblağ Yenigün için oldukça yüksek! Yaptığı maliyet hesabıyla testten de önce izolasyon ve dezenfeksiyon demesi bundan.

Belli ki, devletin parasız diye tanıttığı, ama bir kez daha birilerinin rant kapısı haline getirildiği anlaşılan testler, işçi sınıfı açısından daha bir ulaşılmaz oldu. Her konuda olduğu gibi bu konuda da işçinin sağlığı değil, üretimin sürmesi dahası birileri için yeni rant alanlarının oluşturulması esas alındı!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar