Fransa’da bir genç ekonomik ve siyasi koşullara karşı bedenini tutuşturdu!

Fransa’da bir genç ekonomik ve siyasi koşullara karşı bedenini tutuşturdu!

Fransa’nın Lyon kentinde bedenini tutuşturarak ağır yaralanan üniversiteli bir genç bıraktığı notta, “Bizi ayrıştıran faşizmle ve eşitsizliği yaratan liberalizmle mücadele edelim. Son arzum bunlara son verilmesi için arkadaşlarımın bu davayı sürdürmesidir” dedi

Yoksulluğun, işsizliğin, kölece çalışma koşullarının, gelecek belirsizliği ve umutsuzluğun, devlet baskısı ve zorbalığının evrensel bir gerçekliğe dönüştüğü bu koşullarda intihar da evrensel bir toplumsal içe patlama biçimine dönüşüyor. İstanbul Fatih ve Antalya’da iki ailenin maddi imkansızlık-işsizlik-onur kırılması kıskacında toplu intiharlara yönelmesinin ardından bir intihar teşebbüsü haberi de Fransa’nın Lyon kentinden geldi. Bir üniversite öğrencisi, ekonomik-siyasi nedenlerle üniversite restoranının önünde kendini yaktı.

Sosyal medya hesabından yazdığı mesajda geçim sıkıntısı yaşadığını yazan öğrenci, “Gelecekle ilgili belirsizliklerden ve ölümümden (Fransa’nın son üç cumhurbaşkanı) Macron, Hollande, Sarkozy ve Avrupa Birliği’ni sorumlu tutuyorum” ifadelerini kullandı.

Saint Etienne kentinden olan 22 yaşındaki öğrenci, kız arkadaşının ambulansı aramasının ardından hastaneye kaldırıldı. Yüzde 90 oranında yandığı öğrenilen genç yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

Hayatına son vermek isteyen öğrenci bıraktığı notta ayrıca, “Bizi ayrıştıran faşizmle ve eşitsizliği yaratan liberalizmle mücadele edelim. Son arzum bunlara son verilmesi için arkadaşlarımın bu davayı sürdürmesidir” diye yazdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar