Fransa’da emekçiler ülke çapında sokakta

Fransa’da emekçiler ülke çapında sokakta

Fransız işçi sınıfı ve emekçileriyle neoliberal Macron yönetimi arasında yeni cephe savaşları bugün start aldı

Yaşanacak Dünya

Macron ve hükümetinin devam eden neoliberal saldırılarına karşı Fransa’da emekçiler bugün greve çıktılar.

fransa grev protesto

Hükümetin “derin reformlara ihtiyaç var” diyerek açıkladığı saldırılar arasında, önümüzdeki yıllarda 120 bin kamu emekçisinin işten çıkarılması ve “liyakata dayalı maaş” uygulamasına geçiş yapılması gibi düzenlemeler var. “Demiryollarında reform” kılıfı altında ise demiryolu işçilerinin kazanılmış haklarının budanması hedefleniyor.

Kamu emekçilerini ve demiryolları işçilerini ilk kez aynı eylemde buluşturan grev boyunca ülke genelinde 150 merkezde protesto gösterileri yapıldı. Gösterilerin en büyüğü Paris’te gerçekleştirildi. Polisin saldırısı sonucu yer yer çatışmalar yaşandı.

fransa general grev

fransa grev

Demiryollarında grevler 3 aya yayılacak 

Demiryolu işçilerinin örgütlü olduğu sendikalar, bugünkü grevin ardından, 3 Nisan’da başlamak üzere Haziran sonuna kadar her 5 günden 2’sinde greve çıkmayı planlıyor.

Sermayenin temsilcisi Macron önceki hafta, “Önümüzdeki yıl ülkeye girmesi beklenen yabancı sermayeye rekabetçi ortam sunmak için Fransa’nın demiryollarını hazırlamak yönünde bir dizi reformu” onayladı. Özelleştirme anlamına gelen bu düzenlemelere işçiler karşı çıkıyorlar.

Havada da grev

Fransa Havayolları’nda ise 11 sendika bugün ve yarın greve gidecek. 900 uçuşun iptal edileceği duyuruldu.

Kamu emekçilerinde öfke büyüyor

Kamu sektöründe hazırlığı yapılan işçi kıyımının yanı sıra düşük maaşları ve yarı zamanlı sözleşmelerin yaygınlaşmasını protesto eden kamu emekçileri de ülke çapındaki eylemlere katılıyor.

Her 4 ilkokuldan birinin, ayrıca kreşlerin kapalı olduğu, hastanelerde ise acil servisler dışında diğer bölümlerde iş bırakıldığı bildiriliyor.

Grev nedeniyle, hızlı trenlerin yüzde 60’ı, şehirler arası trenlerin yüzde 75’i ve gün boyunca Paris havaalanlarının uçuşların yaklaşık yüzde 30’u iptal edildi.

Lise ve üniversite öğrencileri de greve katıldı. Paris’te en az 13 lise bloke edildi. Paris’teki Sorbonne Üniversitesi ve diğer bir çok kentteki üniversitelerde de öğrenci işgaller nedeniyle eğitim durdu.

Emekliler de isyanda

Fransa’da patronlara yapılan vergi indirimlerini takiben işçilere ve emeklilere daha yüksek vergiler getiren düzenlemelere gidilmesi emeklileri isyan ettirdi.Geçtiğimiz hafta binlerce emekli, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümetinin vergi ve emeklilik reformlarını protesto etmek için dün (Perşembe günü) Paris’te ve diğer şehirlerde sokaklara çıktı.

Emekliler, yüzde 1,7 oranında yeni vergi yükleri getiren düzenlemelere karşı çıkıyorlar. Söz konusu uygulama, Fransa’nın 15 milyon emekli maaşının yüzde 60’ını etkileyecek ve bu kesim her ay yaklaşık 31 ABD doları fazla vergi ödeyecek.

Emeklilerin kitlesel protesto gösterisinin ardından hükümet yetkilileri „En fakir 100 bin emekli için düzenlemenin değiştirileceğini“ açıkladı ama bu emeklileri ikna etmiş değil.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar