Fransa’da ‘genel güvenlik’ yasa tasarısı protesto ediliyor

Fransa’da ‘genel güvenlik’ yasa tasarısı protesto ediliyor

Fransa’nın başkenti Paris’te, görevde olan güvenlik güçlerinin görüntülerinin herhangi mecrada yayımlanmasını yasaklayan “genel güvenlik” yasa tasarısına karşı protesto eylemleri düzenlendi

Fransa’nın başkenti Paris’te, görevde olan güvenlik güçlerinin görüntülerinin herhangi mecrada yayımlanmasını yasaklayan “genel güvenlik” yasa tasarısına karşı protesto eylemleri düzenlendi. (mozaiklenmeden)

Yasa tasarısının Ulusal Meclis’te görüşülmeye başlandığı saatlerde binlerce kişi parlamento binası yakınındaki Saint-Germain Bulvarı’nda toplanarak tasarıyı protesto etti.

Aralarında hukukçu, gazeteci ve sarı yeleklilerin de bulunduğu kitleye Fransız polisi zaman zaman gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Eyleme katılanlardan Nadia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, polis şiddetine çokça sahne olan Paris’in banliyölerinin birinde yaşadığını söyledi.

Ne yaşadığımızı biz biliyoruz ne yazık ki sık sık yaşıyoruz. Eğer yasa (meclisten) geçerse vatandaşların hayatını riske atmakla kalmayıp aynı zamanda bu şiddeti ortaya çıkaran medyayı, basın mensuplarını da büyük ölçüde etkileyecektir” diyen Nadia, bu bakımdan yasa tasarısının meclisten geçmemesi gerektiğine işaret etti.

Nadia, polislerin görüntülerini çekme haklarının olduğunu ve bunun ellerinden alınmaması gerektiğini söyledi.

Onların (polislerin) görüntülerini çekmeliyiz, bazen taciz ve şiddet olaylarının olduğunu da inkar edemeyiz… Onların kim olduklarını ortaya çıkarmalıyız” diye konuşan Nadia, görüntü alma haklarının ellerinden alındığı takdirde güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetin kanıtlanamayacağına dikkat çekti. 

Nadia, “Medya bizi bilgilendirme işini yapamazsa güvende olamayız bu yüzden protestoya katıldım” dedi.

Öte yandan mecliste görüşmeleri devam eden tasarıya göre, ‘terörle mücadele eden güvenlik güçleri’ şehir içindeki operasyonlarda video görüntü almanın yanı sıra “drone” kameralar da kullanabilecek.

Fransa’da sarı yeleklilerin gösterilerinde ve emeklilik reformuna karşı yapılan eylemlerde polisin protestoculara karşı kullandığı şiddet görüntülenmiş ve sosyal medyada paylaşılmış, bunun üzerine polisler hakkında soruşturmalar açılmıştı.

Evrensel


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar