Fransa’da öğretmenler hükümeti protesto etti

Fransa’da öğretmenler hükümeti protesto etti

Koronavirüs salgınında hükümetin aldığı yetersiz önlemleri protesto eden öğretmenler greve çıktı

YAŞANACAK DÜNYA

Fransa’da eğitim sendikalarının çağrısıyla öğretmenler greve çıktı. Koronavirüs salgınında hükümetin aldığı yetersiz önlemleri protesto eden öğretmenler Eğitim Bakanı’nın istifasını istedi.

Ülke genelinde greve katılan öğretmenler, başkent Paris’teki Respail Bulvarı’nda toplandı. “Yetersiz sağlık protokolleri sabrımızı taşırıyor!”, “(Eğitim Bakanı Jean-Michel) Blanquer istifa!”, “Okulun bir bedeli var: Hayat!” pankartları taşıyan öğretmenlere polis saldırdı.

Protestocular, Eğitim Bakanlığının hazırladığı sağlık protokolünün şu an okullarda uygulanmasının kesinlikle mümkün olmadığını, yeterli personel bulunmadığını, sosyal mesafeyi korumanın bu şartlarda mümkün olmadığını belirttiler.

Fransa Eğitim Sendikaları Federasyonu (FSU) Genel Sekreteri Benoit Teste de alınması gereken acil önlemler olduğunu hatırlatmak için toplandıklarını ve meslektaşlarını greve çağırdıklarını kaydetti. “Bu gidişle, eğitim kurumları tamamen kapanacak. Çocuklar, kantin veya sınıflarda iyi şekilde korunmuyor. Sınıf şartları ve havalandırma yetersiz kalıyor. Kışın gelmesiyle daha az havalandırma yapılıyor” diyen Teste, sınıf mevcudunu yarıya düşürecek organizasyonun kurulmadığını ifade etti. Test, gerekli ve yeterli sağlık protokolleri ile şartların hazır olması halinde yüz yüze eğitimi sürdürmek istediklerini dile getirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar