Fransız polisi bir kişiyi boğarak katletti

Fransız polisi bir kişiyi boğarak katletti

Burjuva demokrasisinin başkentlerinden Paris’te polis bir kişiyi boğarak katletti.

Sınıf ve kitle hareketinin yükseldiği dönemlerde “demokrasi” denilen o sınavda çakılıp kalarak, “kim için demokrasi?” sorusuna da çarpıcı bir yanıt veren burjuva diktatörlükleri ve onların “güvenlik” örgütleri-yargıları, bilumum kurumları, bu şaşmaz gerçeği bir kez daha ortaya koyuyorlar. Fransız polisinin tarihsel kazanımlarına sahip çıkan işçi ve emekçilere dönük saldırganlığı bunun en çarpıcı ifadelerinden biri oldu.

Polisin bu saldırganlığı gündelik hayatın içinde taşımaya başladığını, kendisine tutum alan herhangi bir vatandaşa gözü dönmüşçesine saldırdığını gösteren gelişmelerse bu devletlerin nasıl bir korku ve düşmanlıkla hareket ettiklerinin sağlamasını veriyor. Paris’te Cedric Chouviat isimli bir kişinin 3 Ocak’ta tarihinde polis kontrolü sırasında maruz kaldığı şiddet sonucu hayatını kaybetmesi, sözkonusu gerçeğin doğrulanması oldu.

Polisin şiddetli saldırısı nedeniyle ağır yaralanan Chouviat, kaldırıldığı hastanede 2 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybetti. Polis tarafından yapılan ilk açıklamada, Chouviat’ın kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. Paris Savcısı Remy Heitz ise otopsi raporuna göre Chouviat’ın boğularak öldürüldüğünü açıkladı.

Chouviat’ın polisin saldırısı sonucu gırtlak kemiğinin kırıldığını belirten Heitz, bu kişinin daha önce kalp sorunları olduğunun da tespit edildiğini söyledi. Heitz, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ifade etti. İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise olayın aydınlatılması gerektiğini dile getirdi.

Olaya karışan polisler, Chouviat’ı motosikletini kullanırken telefonla konuştuğu için durduklarını ve saldırgan davranışları nedeniyle kelepçelediklerini, Chouviat’ın bu sırada kalp krizi geçirdiğini iddia etti.

Cedric Chouviat’ın babası Christian Chouviat, “Oğlum öldürüldü. Polise güvenmiyorum. Avukatıma güveniyorum. Devlete ve Macron’a karşı savaşacağım” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar