Fransızların yüzde 75’i emeklilik ‘reformu’nun geri çekilmesini istiyor

Fransızların yüzde 75’i emeklilik ‘reformu’nun geri çekilmesini istiyor

Sendikalar 16 Ocak’ta reforma karşı ülke genelinde yeniden gösteri çağrısı yaptı

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, emeklilik reformunda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini açıkladı.

Reformda işçilerin tam emeklilik maaşı alabilmesi için öngörülen 64 yaş uygulamasından geçici olarak vazgeçildiğini ifade eden Philippe, nasıl bir hat izleneceğinin reformun finansmanına ilişkin düzenlenecek konferansta görüşüleceğini belirtti.

Philippe, bu konferansta alınan kararların Nisan’da açıklanacağını aktardı. Edouard Philippe, sendikaların temsilcileriyle nisandan önce bir uzlaşıya varılması halinde anlaşma sağlanan maddelerin reforma ekleneceğini belirtti.

Philippe, daha önce yaptığı açıklamada, emekli maaşının en az bin avro olacağını belirterek “Emeklilik yaşı 62 olarak kalacak ancak işçiler tam maaş almak için 64 yaşına kadar çalışacak. 1975’ten önce doğanlar yeni sistemden etkilenmeyecek” ifadesini kullanmıştı.

Emeklilik reformu 24 Ocak’ta Bakanlar Kurulu ve 17 Şubat’ta Ulusal Meclis’e sunulacak.

Demokratik Çalışma Konfederasyonu (CFDT), Philippe’in bu açıklamasından memnuniyet duyulduğu, reformla ilgili yapılması gereken diğer değişiklikler için mücadeleye devam edileceğini vurguladı.

Genel İş Konfederasyonu (CGT) ise reformun geri çekilmesi gerektiğini savundu. Sendikalar 16 Ocak’ta reforma karşı ülke genelinde yeniden gösteri çağrısı yaptı.

Reforma karşı dün ülke genelinde eylemler yapıldı. Paris’teki gösteride polis ile göstericiler arasında arbede yaşanmıştı. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etmişti. Gösteride 19 kişi gözaltına alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin emeklilik reformuna karşı başlatılan grevler 38 gündür devam ederken sağlık ve ulaşım hizmetlerinde yaşanan ciddi aksamalar günlük yaşamı felç ediyor.

Yapılan son ankete göre, Fransızların yüzde 75’i reformun geri çekilmesini istiyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar