Gazeteci Filiz Zeyrek’e ‘taziye’ davası

Gazeteci Filiz Zeyrek’e ‘taziye’ davası

2015 yılında Adana’da YPG’li Şemdin Eye’nin taziyesini haberleştiren gazeteci Filiz Zeyrek’e dava açıldı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan JİNHA’nın muhabiri Filiz Zeyrek’e taziye haberinden dolayı “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı.

Devrimci mücadele içinde ölümsüzleşenlerin cenaze törenlerine katılmanın dahi suç kapsamına alınarak onlarca ilerici-devrimci kişiye sayısız dava ve soruşturma açılmış ve birçoğuna da hapis cezaları verilmişti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Hamdullah Kesen’in haberine göre Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Zeyrek’in “KCK basın komitesi” içerisinde yer aldığı, Eye’nin anmasında dosya kapsamında mevcut olan fotoğrafları çekip ‘muzahir yayın organları’na gönderdiği ileri sürüldü.

Zeyrek hakkında 2018’de Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü’ne sosyal medya üzerinden “örgüt propagandası yaptığı” iddiasıyla yapılan ihbar neticesinde sosyal medya hesabının incelendiği ve “örgüt propagandası” suçunu işlediği de iddia edildi.

İddianamede gazeteci Zeyrek’in, hakkında yurtdışı yasağı olmasına rağmen kaçak yollarla yurtdışına çıktığı ve 22 Şubat 2019’da Yunanistan’da yakalanarak Türkiye’ye teslim edildiği, çıkarıldığı mahkemece “yurtdışı yasağını ihlal” iddiasıyla tutuklandığına da yer verildi.

Ayrıca iddianamede, Eye’nin anne ve babasının da aralarında bulunduğu 19 kişi hakkında da ceza isteniyor.

Davanın ilk duruşması ise yarın Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar