Gazetecilere onlarca yıl hapis istendi

Gazetecilere onlarca yıl hapis istendi

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için başlatılan ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katılanlara hapis talebinde bulunuldu

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan 9’u gazeteci 13 kişinin yargılandığı dava da savcı onlarca yıl ceza talebinde bulunuldu.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, Hüseyin Aykol için “zincirleme biçimde örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 13 yıla kadar ceza verilmesi talep edildi.

Aralarında gazetemiz muhabiri Öncü Akgül’ünde bulunduğu gazetecilerden Celal Başlangıç, Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, İhsan Çaralan, Fehim Işık, Celaleddin Can, Ömer Ağın, Veysel Kemer, Dılşah Karakaya ve Yüksel Oğuz’a da “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası verilmesi isteyen savcı, cezaevinde bulunan Mehmet Şirin Taşdemir için ise cezai sorumluluğu bulunmadığından, ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.

Mütalaanın ardından avukatlar savunma için süre talebinde bulundu. Avukatların talebini kabul eden mahkeme heyeti, duruşmayı 16 Temmuz’a erteledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar