Gazi Katliamı 23. yılında

Gazi Katliamı 23. yılında

Katliamın 23. yıldönümünde bir araya gelen binlerce kişi aradan geçen onca yıla rağmen katliamın faillerinin cezalandırılmamış olmasına tepki gösterdi

Katliamın 23. yılında Gazi Mahallesi’nde yüzlerce kişi “Katiller halka hesap verecek” dedi

Gazi Mahallesi’ndeki 12 Mart 1995 tarihinde polis kurşunuyla 22 kişinin öldürüldüğü katliamın 23. yıldönümünde bir araya gelen binlerce kişi aradan geçen onca yıla rağmen katliamın faillerinin cezalandırılmamış olmasına tepki gösterdi.

 

Cemevi önünde başlayan yürüyüşe aileler kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarının basılı olduğu tişörtlerle, kitle ise ellerinde Gazi şehitlerinin fotoğraflarının basılı olduğu dövizlerle katıldı.

 

 

Yürüyüşte “Gazi şehitleri ölümsüzdür”, “Katiller halka hesap verecek”, “Davamız mahşere kalmayacak”, “Şehit namırın”, “Afrin’de düşene dövüşene bin selam”, “Tek tipe hayır, savaşa hayır” sloganları atıldı. Aileler ve Gazi halkı, buradan 12 Mart 1995 günü taranan Sarıcıoğlu Pastanesi’nin önüne yürüdü ve Sezgin Engin‘in ağabeyi Engin Engin basın açıklamasını okudu.

 

 

“Bugün 12 Mart. Yine yüreklerimizde aynı öfke, aynı acı ile Gazi Mahallesi ve Ümraniye’de katledilen canlarımızı anmak için toplandık” dedi. 12 Mart günü, Gazi’de alevi-sünni çatışması çıkartılmak için  kışkırtma yaratılmaya çalışıldığını kaydeden Engin, saldırıların ardından devlet güçlerinin de dünya basınının gözü önünde, hedef gözeterek, otomatik silahlarla halka ateş ettiğini hatırlattı.

 

Engin, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Günlerce ülkenin gündemine oturan direnişte, basında da çok net görüldüğü üzere vuranların kim olduğu belli olmasına rağmen, açılan göstermelik davada yargılanan katiller cezalandırılmadı. Sadece katil polislerden Adem Albayrak’a 4 kişiyi öldürmekten 3,5 yıl, Mehmet Gündoğdu’ya 2 kişiyi öldürmekten 1 yıl 8 ay ceza verildi. Gazi’de yaşanan bu katliamdan dönemin başbakanı Tansu Çiller, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, İstihbarat Daire Başkanı Hanife Avcı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Nejdet Menzir ve bunların tetikçileri sorumludurlar ve cezalandırılmalıdırlar” Açıklamada, Gazi katliamını planlayan, organize eden sorumluların bulunarak cezalandırılması istendi ve devletten adaletin günümüzde de beklenemeyeceğinin farkındalığı dile getirildi.

 

 

Açıklamanın ardından Gazi mezarlığına giden yüzlerce kişi yaşamını yitirenlerin mezarına karanfil bıraktı.

 

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar