Gazi Katliamı’nda ölümsüzleşenler anıldı

Gazi Katliamı’nda ölümsüzleşenler anıldı

Katliamın 24. yılında Gazi Mahallesi’nde yüzlerce kişi “Katiller halka hesap verecek!” dedi

Gazi Mahallesi’nde 24 yıl önce polis kurşunuyla 22 kişinin öldürüldüğü katliamın 24. yıldönümünde bir araya gelen yüzlerce kişi, Gazi Katliamı’nda yaşamını yitirenleri unutmayacaklarını bir kez daha haykırdı.

Gazi Mahallesi’ndeki Cemevi önünde toplanarak sloganlarla Eski Karakol önüne kadar yürüyüş gerçekleştiren kitle, burada gerçekleştirdiği anmanın ardından Dostlar Kıraathanesi önüne geçerek karanfil bıraktı.

Sultangazi ilçesinde bulunan Alevi örgütleri ile Gazi, Ümraniye Şehit Aileleri tarafından düzenlenen anma için yüzlerce kişi Gazi Mahallesi Cemevi önünde bir araya gelerek Gazi eski karakoluna yürüdü. “Gazi, Ümraniye katliamını unutma, unutturma” pankartı ve üzerinde yaşamını yitirenlerin fotoğrafları bulunan dövizler taşındığı yürüyüşe mahalle halkı, esnaf ve öğrenciler de katılarak destek verdi.

Eski Karakol Durağı önünde açıklamayı katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri adına Erkan Şimşek yaptı. İktidarın politikalarının yeni katliamlara kapı araladığını belirten Şimşek, “Bizlere düşen onurlu bir gelecek için direnmektir” dedi.

‘Katiller nasıl ortadan kayboldu?’

Cesediyle birlikte ilerleyen ticari taksiden açılan ateş sonucu Dostlar, Cihan, Yavuz Kardeşler, Doğu kahvehaneleriyle Sarıcıoğlu Pastanesi’nin kurşun yağmuruna tutulduğunu hatırlatan Şimşek, “saldırının Alevisiyle, Sunnisiyle tüm halka yapıldığını belirtti. Bu katiller nasıl ortadan kayboldu? Gazi halkı bunu biliyordu. Bu nedenle öfkesi sel oldu ve Gazi Karakolu’na akmaya başladı” dedi.

Katillerin yakalanmasını isteyen halka bu kez de güvenlik güçlerinin ateş açtığını dile getiren Şimşek, “Gazi halkının zalime ve zulme direnişi, sokağa çıkma yasağına, katliamlara, devletin polisinin sergilediği vahşet görüntülerine, 18 şehit, yüzlerce yaralıya rağmen 3 gün boyunca sürmüştür. Birçok ilde ve Avrupa ülkelerinde Gazi halkına destek yürüyüşleri yapılmış, Ümraniye’de Gazi halkına destek vermek, katliamı protesto etmek isteyen kitleye, bir okulda pusuya yatmış katiller tarafından ateş edilerek 4 canımız katledilmiştir” ifadesinde bulundu.

‘Cezasız bırakıldılar’ 

Şimşek yargı sürecine ilişkin şunları söyledi: “Sadece katil polislerden Âdem Albayrak’a 4 kişiyi öldürmekten 3,5 yıl, Mehmet Gündoğdu ‘ya 2 kişi öldürmekten 1 yıl 8 ay ceza verildi. Yani, günlerce süren olaylardan sadece 2 polis sorumlu tutuluyordu. Gazi’de yaşanan bu katliamdan; dönemin başbakanı Tansu Çiller, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Emniyet Genel Müdürü İstihbarat Daire Başkanı Hanife Avcı, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, İstanbul Emniyet Müdürü Nejdet Menzir ve bunların tetikçileri sorumludurlar ve cezalandırılmalılar.”

Ülkenin yoğun bir tecrit altında olduğunu vurgulayan Şimşek, “KHK’lerle emekçiler işlerinden edildi, Kayyum zihniyetiyle halkların iradesi yok sayıldı. Çocuk İstismarı yüzde 90’lara vardı. İnanç diktası ve asimilasyon cenderesinde tüm okullarda zorunlu din dersleri, her okula mescit yaklaşımı Alevilere ve inanç kimliklerine zülüm uygulanmakta. Basın, cemevi ve kurum yöneticileri hukuksuzca tecrit edilmekte. Hukukçular içerde ve açlık grevinde. Cezaevlerinde açlık grevleri yayılmış durumda. Leyla Güven 125 gündür tecride karşı açlık grevinde ve geri dönülemez riskli eşikte. Kürt halkına ‘Defol git’ diyen kendi dışında herkesi yurt içinde ve yurt dışında terörist gören bir garabet ile karşı karşıyayız. Bir ‘Cinnet İttifakı’na dönüşen beka sorunu şizofrenisi halklara karşı yeni katliamların kapısını aralıyor. Ve bizlere düşen onurlu bir gelecek için direnmektir” ifadelerini kullandı.

‘Tecrit kalksın leyla yaşasın’ 

Şimşek, yeni katliamlar yaşanmaması için mücadeleye devam edeceklerini ifade etti. Açıklama ardından katliamın yaşandığı yere karanfiller bırakan kitle mezarlığa doğru yürüyüşe geçti. “Tecrit kalksın Leyla yaşasın!”, “Leyla Güven yalnız değildir!”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur!” sloganlarıyla mezarlığa gelen kitle, karanfiller koyarak ölümsüzleşenleri andı.

Anmanın ardından Gazi Cemevi’nde lokma dağıtıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar