Gebze Hapishanesi önündeki ‘nöbet eylemi’ 4’üncü gününde

Gebze Hapishanesi önündeki ‘nöbet eylemi’ 4’üncü gününde

Hapishane önündeki nöbet eylemi polis tarafından engellenen anneler İzmit Valiliği’ne gelerek Vali ile görüşme talebinde bulundular

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle siyasi tutsakların sürdürdükleri açlık grevine destek amacıyla tutsak annelerinin Gebze Hapishanesi önündeki ‘nöbet eylemi’ 4’üncü gününde.

9 Nisan’da nöbete başlayan ve iki kez gözaltına alınan aileler, hapishane önünde oturmalarına polisin izin vermemesiyle yakın bir noktadaki kafede bekleyişlerini sürdürüyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul il ve ilçe örgütlerinin yöneticileri ile kimi ailelerin de ziyaret ettiği nöbet eylemine polis bugünde izin vermedi.

Eylemin 4’üncü gününde hapishane çevresine daha fazla polis ekibinin yerleştirildiği görülürken, annelerin “bizim çocuklarımızın hayatı söz konusu. Biz onların talepleri karşılansın diyoruz. Bu şiddet, bu kin neyedir? Hapishane önünde oturalım, oturamazsak da yürüyüş yaparız” açıklamasına polis amirleri ise “önceki gibi olmaz, sert müdahale ederiz. İsimleriniz elimizde, kafeden çıktığınız anda gözaltına alırız” tehditlerini savurdu.

HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu emniyet yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Annelerin Gebze Hapishanesi önünde durmasına izin vermeyeceklerini bir kez de Katırcıoğlu’na söyleyen polis amiri, “çevrede çevik kuvvet ekiplerimiz hazır, müdahale ederiz” açıklamasında bulundu. Polisin tehditleri karşısında kararlı duruşlarından taviz vermeyeceklerini söyleyen anneler slogan atıp şarkı söyleyince, annelerin sesini duyan tutsaklar da slogan atarak cevap verdi.

Hapishane önündeki nöbet eylemi polis tarafından engellenen anneler İzmit Valiliği’ne gelerek Vali ile görüşme talebinde bulundular. Valinin olmadığı, ancak yardımcılarından biriyle görüşebilecekleri söylenen anneler, Vali yardımcısı ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Görüşme sonrasında Vali yardımcısının da ‘polis gibi davrandığı’nı belirten anneler, Vali yardımcısına “amaçlarının sadece çocuklarının sesini duyurmak olduğunu ve taleplerin karşılanmasını istediklerini” belirttiler. Buna karşılık olarak Vali yardımcısı ise annelere, “kararın İçişleri Bakanlığı’ndan geldiğini, kendilerinin de bu talimata uyarak hapishane önünde kimseyi bekletmeyeceklerini’ söyledi. Buradan da bir sonuç alamayacaklarını ifade eden anneler, Valilik binasını terk ederek yarın yine hapishane önündeki nöbet eylemine devam edeceklerini vurguladılar.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar