George Floyd’u katleden polis serbest bırakıldı!

George Floyd’u katleden polis serbest bırakıldı!

George Floyd’un boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle bastırarak öldüren katil polis Derek Chauvin 1 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı.

Polisin halka karşı elini korkak alıştırmaması politikası Türkiye ve dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi ABD’de de hükmünü bir kez daha konuşturdu. 25 Mayıs 2020 tarihinde Minneapolis kentinde elleri arkadan kelepçeli halde yere yatırdığı Afro-Amerikalı George Floyd’un boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle bastırarak öldüren katil polis Derek Chauvin 1 milyon dolarlık kefaletle serbest bırakıldı.

Chauvin için, mayıs ayından bu yana tutuklu bulunduğu Oak Park Heights’taki hapishanesinden şartlı salıverilmesi için kefalet bedeli olan 1 milyon doların, ”Allegheny Casualty Company” isimli kuruluş tarafından garanti edildiğini onaylayan bir tahvil yayınlandı.

Bu büyüklükte bir parayı ödeyen şirketin arkasındaki gücün kimler olduğu henüz belli değil, katil polisin kefalet şirketlerine ipotek olarak göstereceği bu ölçekte mal varlığına sahip olup olmadığı bilinmiyor. Bu bilgilerin teferruat olduğuysa açık. Keza ABD seçimlerine günler kalmışken gerçekleşen bu tahliyenin arkasındaki asıl gücün politik olduğunu anlamak için fazla düşünmeye gerek yok.

Bu kararla birlikte Floyd’un ölümünde kusurlu bulunan 4 polisin hepsi tahliye edilmiş oldu. Bunlardan 3’ü daha önce, 750 bin dolar tutarındaki kefalet bedelini ödeyerek, tutuksuz yargılanmak üzere salıverilmişti.

Floyd’un ölümüne sebebiyet veren ve “Cinayet ve taksirle adam öldürme” suçundan tutuklanan 44 yaşındaki polis Derek Chauvin, 2001 yılından bu yana Minneapolis Polis Departmanı’nda memur olarak çalışıyordu. Chauvin’in şikâyet kaydında, ikisi kınama mektubu olmak üzere disiplin departmanında sonuçlanan toplam 18 şikâyet vardı. Biri ölümcül olan toplam üç polis saldırısına karışmıştı.

Ne olmuştu?

25 Mayıs 2020 tarihinde akşam saatlerinde Minneapolis’te 20 ABD doları sahte banknot ihbarı için gelen polislerden beyaz Derek Chauvin, kelepçeli şekilde yere yüzüstü yatırdığı siyah George Floyd’un boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle bastırmış, Floyd defalarca “nefes alamıyorum” dediği halde bu tutumunu ısrarla sürdürmüş ve ölümüne neden olmuştu.

Kentin güney mahallesinde gerçekleşen olayı tanıklar cep telefonlarıyla kaydetmiş ve Floyd’un defalarca “Nefes alamıyorum” dediğini gösteren video kayıtları sosyal medya ve medyada yayınlandıktan sonra ABD; beyazların, krizin altında geleceksizliğe sürüklenen gençlik kitlelerinin ve ırkçılıkla sınıfsal baskı ve sömürüyü bir arada yaşayan siyahların eylem ve gösterileriyle sarsılmış, saldırgan bir tutum alan Trump bu gösteriler karşısında polis yetkileri konusunda kimi tavizler vermek zorunda kalmıştı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar