Gezi Direnişi 6. yaşında!

  • In _
  • 01/06/2019
Gezi Direnişi 6. yaşında!

Gezi Direnişi 6. yılında Taksim’de düzenlenen bir eylemle selamlandı

Gezi Direnişi’nin 6. yılı dün Taksim’de selamlandı. TMMOB İstanbul Şubesi önünde toplanan kitle, “Gezi umuttur, umut bitmez Karanlık gider Gezi kalır” pankartı açtı. Gezi’de ölümsüzleşenlerin resimlerinin taşındığı eylemde sık sık sık “Gezi umuttur yargılanamaz”, “Her yer taksim her yer direniş”, “Direne direne kazanacağız”, “Katil devlet hesap verecek”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı.

Kitlenin TMMOB önünde toplanmaya başladığı sırada sokağın girişi polis barikatlarıyla kapatıldı. Gezi Direnişi sırasında yakınlarını kaybeden Gezi ailelerinin de katıldığı eylemde hayatını kaybedenlerin ismi anılarak “Yaşıyor!” denildi.

Gezi Parkı’nda basın açıklaması yapmak isteyen kitlenin önünü kesen polis, parka gidişi engelledi. Bunun üzerine polisin kitlenin önüne kestiği yerde basın açıklaması okundu.

Taksim Dayanışması adına okunan basın açıklamasında Gezi Direnişi’nde cisimleşen değerlerden uzaklaşıldıkça ülkedeki zifiri karanlığın daha da arttığı belirtilerek “Kibir ile özverinin, şatafat ile sefaletin, öfke ile sevginin ülke aynasındaki yansıması büyük bir tezata doğru yol alıyor. Ekonomik kriz; sosyal, siyasal ve kültürel bir krize dönüşürken, ortaya çıkan yoksulluk; işçilerin, emekçilerin en çok da yoksul evlerindeki kadınların sırtına biniyor. Birkaç oy daha fazla almak için hukuku, adaleti, demokrasiyi, hatta vicdanı ayaklar altına almaktan çekinmeyen bir anlayış, toplumun dokusuna nüfuz etmeye devam ediyor” denildi.

Açıklama;

Sömürüye dayalı sermaye düzeni Kapitalizm gider. Yalancılık, çıkarcılık, riyakarlık gider. Hırsızlık ve uğursuzluk gider. Savaş çığırtkanları gider. Gericilik, mezhepçilik, ırkçılık gider. Kadın düşmanları, Göçmen karşıtları, Homofobikler gider. Fetva veren şeyhler, hacamatçılar ve sülükçüler gider. Karanlık sokaklardaki palalı, sopalı saldırganlar gider. Ankara’nın meydanında, Gülsuyu’nun, Lice’nin sokaklarında kurşun sıkan katiller gider. Otobanlarda arabaları öldüresiye kullananlar gider. Antakya’nın Armutlu’sunda biber gazı fişekleri ile gençleri öldüren caniler gider. Emirleri uygulayan İçişleri, Valiler, Emniyet Müdürleri gider ve herkes bilsin ki emri ben verdim diyenler de gider, ama Gezi kalır.” sözleriyle sonlandırıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar