Google çalışanları dün eylemdeydi

Google çalışanları dün eylemdeydi

Google çalışanları dün şirket genel merkezi ve dünyadaki tüm iş yerlerinde tacize, taciz karşısındaki şirket politikalarına, ırkçılığa, eşit olmayan ücretlere karşı iş bırakarak, eylem yaptı

Kurulduğu günden beri işçilere sağladığı olanaklar ve şeffaflık politikasıyla övünen Google’ın bu maskesi tacizin-tacize göz yuman politikaların-ücret eşitsizliğinin protesto edildiği işçi eylemleriyle bir kez daha düştü. Son zamanlarda taciz iddialarıyla gündeme gelen Google’de dün “Gerçek Değişim İçin Grev” başlığı taşıyan protesto eylemleri yapıldı, iş bırakıldı.

Dünkü iş bırakma eylemi şirketin Singapur’daki merkezinde başladı ve Dublin, Zürih, Londra, Berlin başta olmak üzere Avrupa kentlerinde de çalışanlar sokağa çıktı.

ABD’nin Kaliforniya Eyaleti’ndeki Silikon Vadisi’nde bulunan şirket kampüsünde ve dünya genelindeki işyerlerinde gerçekleşen eylemin ana konusu şirket yöneticilerinin cinsel taciz olayları karşısındaki tutumu ve ücret eşitsizliğiydi.

Sokaklarda yaklaşık yarım saat boyunca sessizde duran ve yürüyen işçiler, şirketteki baskı, cinsiyetçilik, taciz ve ırkçılık ile birlikte çalışma biçimlerinin ve davranışların değiştirilmesini talep etti.

Dünyanın dört bir yanındaki Google çalışanları eylemle cinsel istismar iddialarının şirkette ele alınış biçimi konusunda değişiklik talep etti.

“Gerçek Değişim İçin Grev” adını taşıyan protestolar üst düzey yöneticilerle ilgili taciz iddialarının basına yansımasının ardından patlak verdi. Adı taciz olayına karışan eski üst düzey yöneticilerden Andy Rubin’e işten çıkış tazminatı olarak 90 milyon dolar ödenmesiyle patlak veren protestolarda, “Ayağa kalk, karşı koy!”, “Kadın hakları işçi haklarıdır!” sloganları haykırıldı.

Protestonun ardından işçiler çalışma yerlerine geri döndü ancak eylem dünyaca yankı uyandırdı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar