Görüşmeler sonuçsuz kaldı, madenciler direnişe devam ediyor

Görüşmeler sonuçsuz kaldı, madenciler direnişe devam ediyor

Ücret ve tazminat hakları için Soma ve Ermenek’ten eşzamanlı Ankara yürüyüşü başlatan ve polis-jandarma saldırısı-barikatıyla engellenen işçilerin direnişi 4. Gününde. İşçiler ve Bağımsız Maden-İş temsilcilerinin yetkililerle yaptığı görüşmeler sonuçsuz kaldı, işçiler “direnişe devam” kararı aldı

Ücret ve tazminatlarını alamayan maden işçilerinin Soma ve Ermenek‘ten eşzamanlı olarak başlattıkları yürüyüşün ilk gününde Ermenek’te jandarma saldırmış, Soma’da da işçiler dev bir polis-jandarma barikatıyla ablukaya alınmıştı. Soma’da yıllardır tazminatlarını alamayan işçiler ve birlikte hareket ettikleri Bağımsız Maden-İş, abluka altında yapılan görüşmelerden sonra Soma Katliamı’nda hayatını kaybeden 301 madencinin anıt mezarlığına tek sıra halinde yürümüştü.

Bu arada Manisa Valisi’nin bakanlık ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) yetkilileriyle görüşerek sorunu çözme inisiyatifi alması üzerine, işçiler bulundukları yerlerde kalacaklarını, geri dönmeyeceklerini açıklayarak, beklemeye geçmişti. Bu görüşme trafiği sonrasında Bağımsız Maden-İş ve işçi temsilcileri TKİ Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan’la görüşme gerçekleştirmişti. Bağımsız Maden-İş, TKİ Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan’ın kendilerine “Yetkim yok” dediğini açıkladı.

Ankara’da bulunan madenciler ayrıca CHP, HDP ve İYİ Parti grupları ile görüşmeler gerçekleştirdi. AKP ve MHP grubu ile görüşmek istediler ama randevu alamadılar.

Yürüyüşe devam kararı alındı

Görüşmelerin ardından açıklamalar yapan Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin, “TKİ madenlerden sorumlu olduğu halde, sorumlu olmadığını söyledi. O zaman gerçek sorumlu kim ise bizimle muhatap olsun, madenlerden kim sorumlu?” diye sordu. TKİ görüşmesinden sonuç alamadıklarını belirten Çetin, görüşme sonrası Ermenek ve Soma işçi meclisleriyle toplantı yaptıklarını ve yürüyüşe devam kararı aldıklarını aktardı.

Jandarma ablukası sürüyor

Öte yandan Soma direniş alanı, sabah saatlerinde jandarma ve polis tarafından abluka altına alındı. Ankara yürüyüşünde kararlı olduklarını belirten Çetin, ilerleyen saatlerde açıklama yapacaklarını söyledi. Ankara’ya yürümekte kararlı olduklarının altını çizen Çetin, toplumun her kesiminden dayanışma beklediklerini sözlerine ekledi.

Devlet de sahtekarlık yapan Uyar Madencilik de sorumluluk almıyor!

Ankara yürüyüşü; rödovans sistemiyle işletilen diğer maden ocaklarında devletin sorumluluk üstlenip, buna uygun bir düzenleme yapmasına rağmen (25 Temmuz 2020) Uyar Madencilik’te bu sorumluluğu almaması, Uyar Madencilik’in de isim değiştirerek ya da mülklerini devrederek gerekli ödemeleri yapmaktan kaçmasına, devletin bu yasadışı tutuma müdahale etmemesine karşı başlatılmıştı.

8 yıldır tazminatlarını alamayan Soma Uyar Maden işçileri, yine Uyar Madecilik’in işletmeciliğini yaptığı Ermenek maden katliamında hayatını kaybeden işçilerin aileleri, Cenne ve Saba’da ücret ve tazminatlarını alamayan işçiler, 12 Ekim’de Bağımsız Maden-iş’le birlikte 25 Temmuz’da yapılan yasa düzenlemesinin genişletilmesi, tüm rödovanslı alanlarda devletin sorumluluk alması talebiyle yürüyüş başlatmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar