Gözaltıların protesto edilmesine polis saldırısı

Gözaltıların protesto edilmesine polis saldırısı

HDP’nin DTK’ya yönelik operasyon ve gözaltıları protesto etmek için Taksim Tünel Meydanı’nda yapmak istediği açıklamaya saldıran polis, çok sayıda insanı gözaltına aldı

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik olarak Diyarbakır merkezli olarak başlatılan gözaltı saldırısını protesto etmek isteyen Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) polis izin vermedi ve saldırarak çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Eylem başlamadan Taksim Tünel Meydanı’nı abluka altına alan polis, alanın yasaklı olduğunu söyleyerek, aralarında HDP milletvekilleri Musa Piroğlu ve Züleyha Gülüm’ün de bulunduğu kitlenin etrafını sardı, basın açıklamasına izin vermeyeceklerini söyledi. Kitleyi alandan uzaklaştırmaya çalışan polis daha sonra saldırarak çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Alandan uzaklaştırılan HDP’liler bir süre İstiklal Caddesi üzerinde, “HDP umuttur, umut dimdik ayakta!” sloganlarıyla yürüyerek, polis engeli ve saldırısını protesto etti.

Polisin gözaltına aldığı HDP’lileri Tünel Meydanı’nda araçların içinde bekletirken, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu ile HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, gözaltına alınanlar serbest bırakılana kadar alandan ayrılmayacaklarını söyledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar