Gözaltına alınan 3 çocuğa ağır işkence

Gözaltına alınan 3 çocuğa ağır işkence

Van’da gözaltına alınan üç çocuğun ağır işkence gördüğü ortaya çıktı. Çocuklardan biri gördüğü işkencelerden dolayı görme kaybı yaşıyor.

Van’da gözaltına alınan üç çocuğa gözaltındayken ağır işkencelerin uygulandığı ortaya çıktı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde 15 Şubat’ta gözaltına alınan üç çocuk gözaltı sırasında ve ardından götürüldükleri Van Asayiş Şube Müdürlüğü’nde işkenceye maruz kaldı. Akşam saatlerinde gözaltına alınan 14,16 ve 17 yaşlarındaki üç çocuk kafalarına ayak ve silah dipçikleriyle vurulduğunu, yüzlerinin ve vücutlarının yumruklandığını belirtti. Çocuklar ayrıca kafalarının klozete sokulduğunu anlattı.

Yüzlerinde ve vücutlarının çeşitli yerlerinde kırıklar, morluklar ve eziklikler oluşan üç çocuk, başlarından geçenleri Van Barosu Yönetimi, Van Barosu İnsan Hakları Komisyonu ile Çocuk Hakları Komisyon başkanı ve üyelerine anlattı. Halen Van Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube’de gözaltında tutulan üç çocuktan Ö.S (14), sol gözünde işkenceden ötürü görme kaybı yaşadığını ifade etti. Çocuklara yapılan işkence Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden alınan raporla da kanıtlandı.

Çocuklar yaşadıklarını ve gördükleri ağır işkenveleri Van Barosu komisyonlarına anlattı.

Yaşanan olaya ilişkin Van Baro Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “O.D., Ş.Y. ve Ö.S. isimli çocukların Çocuk Şube Müdürlüğüne teslim edilmeleri öncesinde darp edildikleri doktor raporlarında da belirtildiği görülmüştür. İşkence ve kötü muameleye tabi tutulduklarını söyleyen çocuklarla görüşmeler yapılmış, yapılan bireysel gözlemlerde vahim nitelikte yaralandıkları, işkence ve kötü muameleye tabi tutuldukları görülmüş, olaya ilişkin tutanakların düzenlenmesi akabinde failler hakkında derhal soruşturmanın başlatılması için Van Cumhuriyet Başsavcılığına ihbar ve şikayette bulunulmuştur” denilerek olayın takipçisi olacaklarını belirttiler.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar