Gözaltına alınan Alınak: Halka gözdağı…

Gözaltına alınan Alınak: Halka gözdağı…

Bu sabah Kars’taki evine yapılan baskınla gözaltına alınan HEP eski milletvekili, yazar Mahmut Alınak, “Ben demokrasi nöbeti tutmak için cezaevine giriyorum. HOŞÇAKALIN” dedi

Yeni bir gözaltı ve tutuklama saldırısı dalgasının düğmesine basıldığı bugünlerde kapısı çalınan isimlerden biri de HEP eski Milletvekili Mahmut Alınak oldu. Kars Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği arama ve gözaltı kararıyla evi basılan Alınak, “Demokrasi nöbeti tutmak için cezaevine giriyorum” dedi.

Daha önce 9 defa tutuklanan, bu sefer de “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına alınan 68 yaşındaki Alınak’ın gözaltı anına ilişkin görüntülerde ailesine “Hadi hoşçakalın” dediği görülüyor. Aynı görüntülerde arama tutanağını imzaladığı sırada bir polisin “Evinizde 21 tane kitap bulduk” dediği duyuluyor.

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle yapılan gözaltı ve tutuklamalarla muhalif toplumsal kesimlere gözdağı vermek isteyen rejimin, Alınak’ı da yasaklanıp, toplatılan ‘Mehmet Tunç ve Bêkes’ adlı kitabı nedeniyle bu saldırı furyasına kattığı anlaşılıyor.

Yasak ve toplatma kararlarından sonra Alınak “Bu kitap bir ibret vesikasıdır. Asla bu kitabın insanlara ulaşmasını durduramayacaklar” demişti.

2017’de yayımlanan kitap, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında öldürülen Cizre Halk Meclisi Eşbaşkanı Mehmet Tunç ve kardeşi Orhan Tunç’un yaşam öyküsü ile o dönemde yaşananları anlatıyor.

Kitap, Kars T Tipi Cezaevi’nde bir tutukluya gönderilirken yasaklanmıştı.

İstanbul 2’nci Sulh Ceza Hakimliği yasağı, kitabın 114, 115 ve 128’inci sayfalarında yer alan cümlelere dayandırdı.

Alınak: Halka gözdağı…

Alınak gözaltı sonrası yaptığı açıklamada, “Halka gözdağı vermek için böyle bir operasyon başlatıldı. 10 Kez cezaevine giriyorum. Bu şartlarda cezaevine girmemek bir aydına yakışmayacak bir şeydir. Ben demokrasi nöbeti tutmak için cezaevine giriyorum. HOŞÇAKALIN” dedi


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar