Gözaltına alınan işçiler tutuklanmakla tehdit edildi!

Gözaltına alınan işçiler tutuklanmakla tehdit edildi!

Adem Çelik Şirketler Grubu önünde gözaltına alınan 24 İnşaat-İş üyesi işçiden ifadesi alınan 16’sı serbest bırakıldı. İşçiler polisin İnşaat-İş önlük ve pankartına “suç unsuru” diyerek el koyduğunu, kendilerini de yarın aynı eylemi yapmaları durumunda tutuklanmakla tehdit ettiğini açıkladı

Adem Çelik Şirketler Grubu’nun merkez binası önünde sabah saatlerinde gözaltına alınan 24 İnşaat-İş üyesi işçiden 16’sının ifade işlemleri biterek serbest bırakıldı, sekiz işçi halen gözaltında. İşçiler, kaldırımda durmalarının eğitimi engellediği, huzur ve sükunu bozduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştı!

Serbest bırakılan işçiler polisin kendilerini yarın da aynı şekilde eylem yaparlarsa tutuklanacakları yönünde tehdit ettiğini, İnşaat-İş önlüklerine ve pankartlarına “suç unsuru” denilerek el koyduğunu anlattılar. Yasal haklarını istedikleri için saatlerce gözaltına alınan, tutuklanma tehdidine maruz bırakılan, sendika önlük ve pankartına “suç unsuru” denilerek el konulan işçiler yarın da aynı yerde, aynı şekilde eylemde olacaklarını ifade ettiler.

Adem Çelik Şirketler Grubu’nun Beykent Üniversitesi Avalon şantiyesinde çalışırken işten atılan işçilerin geriye dönük hakları için başlattıkları direnişleri, çalışan arkadaşları tarafından da desteklenmiş, son olarak da onlar da geriye dönük hakları için malzeme deposunu kilitleyerek oturma eylemi yapmıştı. Bunun üzerine 19 işçinin işine son verilmiş, onlar da şirket önünde direnişte olan işçilere katılmıştı. Adem Çelik patronu dün işçilerin üzerine aracını sürmüş, korumalarını saldırtmıştı. Bugün de polis, işçi hakkını ödemeyenlere değil, hakkını isteyen işçilere saldırmış, ilk önce 23’ünü gözaltına almıştı.

Gözaltılardan sonra da dışarda direniş devam etmiş, bu arada polis bir işçiyi daha “Beykent Üniversitesi, emekçi hakkı verilmeden eğitim veremezsin!” dövizini gerekçe göstererek gözaltına almıştı.

İşçilerin gözaltı sebebi polis tutanaklarına ‘Huzur ve sükunu bozma, eğitim ve öğrenimin engellenmesi’ olarak geçmişti!

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar