Guatemala’da, pandemi ve yıkıcı kasırgaya rağmen kamu hizmetlerinde kesintiye öfke yağdı

Guatemala’da, pandemi ve yıkıcı kasırgaya rağmen kamu hizmetlerinde kesintiye öfke yağdı

Orta Amerika ülkesi Guatemala’da, pandemiye ve iki yıkıcı kasırgaya rağmen kamu hizmetlerinde kesintiye giden bütçe halkın öfkesini doruğa çıkardı.

YAŞANACAK DÜNYA

Guatemala’da hükümetle bağlantılı şirketlerin altyapı projelerine öncelik verildiği belirtilen bütçeye karşı binlerce kişi sokağa döküldü, kongre binasının bir bölümü ateşe verildi. Polisle çıkan çatışmada en az 14 kişi gözyaşartıcı gazdan zehirlenirken, 22 kişi  gözaltına alındı. Reuters’un haberine göre bir gösterici “Kongre, milletvekillerinin kendi yemeklerine yoksul insanlara ayırdığından daha fazla para ayırdı” diyerek sokaktaki tepkiyi özetledi.

Bütçe kesintilerine karşı çıkan binlerce öğrenci, işçi sendikaları ve çeşitli sivil toplum kuruluşları üyeleri, başkent Guatemala’daki Ulusal Kültür Sarayı’nın bulunduğu meydanda toplandı. Eylemciler bütçenin geri çekilmesini ve devlet başkanı Alejandro Giammattei’nin istifasını talep etti.

Başkentin farklı yerlerine yayılan eylemlerde ise polis saldırıları gerçekleşti. Bir grup eylemci kongre binasına yöneldi. Binanın duvarlarına yazılama yapan ve camlarını kıran eylemciler, ellerindeki malzemeleri tutuşturarak binanın içerisine attı. Kongre binası içinden duman yükselirken bir grup eylemci kongre binasının kapılarını kırarak içeri girdi. Bir süre sonra kongre binasının bulunduğu alana gelen polisin saldırısı sonrasında eylemciler binadan çıkarken, polis ve eylemciler arasında çatışma yaşandı.

Muhalefet partileri ise; yeni bütçede, pandemi kaynaklı toplumsal ve ekonomik sorunlar gözardı ediliyor, bütçenin, ülkede dikkatlerin iki yıkıcı fırtınanın üzerinde olduğu bir dönemde kabul edilmesi de tepki çekiyor dediler.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar