Güler misin ağlar mısın: MHP’den ‘askıda ekmek’ kampanyası!

Güler misin ağlar mısın: MHP’den ‘askıda ekmek’ kampanyası!

Devlet Bahçeli, ekmek fiyatlarındaki artışa tepki olarak ‘askıda ekmek’ kampanyası başlattığını duyurdu hem de “komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisiyle birlikte!

Krizin varlığını kabul etmeyen, işçi ve emekçilerin giderek daha fazla işsizliğe, sefalete, ölüme mahkum edilmelerini “Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir” gibi din soslu demagojilerle yatıştırma sevdasından vazgeçmeyen iktidar cephesinden bu sefer de “askıda ekmek” kampanyası gibi bir çıkış geldi.

Kendileri sefahatin en itici biçimleriyle adeta çürüyen; iktidar ve güç zehirlenmesini alelade biçimlere düşürecek kadar ağır bir hastalık düzeyinde yaşayan; çeteler, savaş artıkları, cihatçılarla hemhal olup, dini-şovenizme çarparak emekçilere zehri bal diye yutturmaya kalkışan bu cephenin “askıda ekmek” çıkışı da MHP’den geldi.

Kendilerinden olmayan tüm toplumsal kesimlere karşı zehir saçan bir dille saldırıyı marifet haline getiren MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu kampanyayı ekmek fiyatlarına yapılan zamma tepki olarak başlatmış! Erdoğan’ın “Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir” dediği yerde o da bir hadis kullanarak, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” demiş.

Hazine ve Maliye Bakanı “Dolar beni ilgilendirmiyor” diyen, dümeninde oturan adamın yoksulluk ve açlık için sabır telkin eden bir iktidarın ortağının böyle bir protestoya girişmesine denilse denilse “dalga mı geçiyorsun?” denilir.

Türkgün Gazetesi’nde çıkan haberin her satırı da böyle bir anlam taşıyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO) komisyonunda alınan karara göre, İstanbul’da ekmeğin kilogram fiyatının 6.25 Türk lirasından 7.50 Türk lirasına çıkması, 200 gram ekmeğin 1.25 Türk lirasından 1.50 Türk lirasına, 240 gram ekmeğin de 1.50 Türk lirasından 1.75 Türk lirasına yükselmesi bu devletlileri çok rahatsız etmiş.

Tepki olarak da “askıda ekmek” kampanyasına başlamışlar!

Bahçeli, “Hali vakti yerinde her vatan evladı, kendisine en yakın ekmek fırınına gitmeli, eğer 2 ekmek alacaksa 3 ekmek parası ödemeli. Unutmayalım ki inancımız ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ esasına dayanmaktadır” demiş.

MHP teşkilatları da Bahçeli’nin çağrısına uyarak, kampanyaya başlamış.

MHP İstanbul İl Başkanlığı Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ”Komşusu açken tok yatan bizden değildir. Hadis-i Şerif Tüm teşkilat mensuplarımızla, Liderimiz Sayın Devlet Bahçeli’nin ‘Askıda Ekmek’ kampanyasına iştirak ediyoruz.” İfadelerini kullanmış.

Erdoğan’ın yoksula salık verdiği “sabrı”, MHP halkın ekmeğe bile muhtaç olduğu gerçeğini de ele verecek şekilde “askıda ekmek” gibi bir kampanyayla aşmış oldu. İktidar blokunun her birinin ayrı telden çalmaya başlamasının da küçük bir işareti olan bu çıkışın, dayanışma kültürünün kendisinden uzak bir ideolojinin temsilcilerinin dilinde oldukça sakil kaldığını, dahası iktidardaki bir gücün çıkıp böyle bir protestoda bulunmasının kendisinin trajikomik bir durum olduğunu söylemeyeyse gerek yok sanırız.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar