Gülistan Doku 9 gündür kayıp, nerede?

Gülistan Doku 9 gündür kayıp, nerede?

9 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku için arkadaşları dün akşam da yurtta eylem gerçekleştirdi, polis yurda girdi. Gülistan için sosyal medyada da #GülistanDokuNerede etiketiyle eylem yapıldı

5 Ocak’tan bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi olan 21 yaşındaki Gülistan Doku için arkadaşları, dün akşam da yurtta eylem gerçekleştirdi. Öğrencilerin eylemine Dersim halkı da ıslık ve sloganlarla destek verirken; polis, Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurda girdi. Polis 11 Ocak’ta Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan eyleme de saldırmıştı.

Gülistan için dün akşam sosyal medyada da #GülistanDokuNerede etiketiyle eylem gerçekleştirildi.

Polisin, 5 Ocak Pazar günü kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamayan Gülistan’la ilgili olarak intihar mizanseni yaratmak istediği giderek netleşiyor. Tanıkların ve arkadaşlarının anlatımıysa; Gülistan’ın Rus kökenli sevgilisi Zaynal Abarok tarafından katledilmiş ya da bir yerde zorla alıkonulmuş olduğu olasılıklarını güçlendiriyor.

Hemen her noktasında MOBESE’lerin bulunduğu Dersim’de; Gülistan’ın en son nerede görüldüğü, kimlerle görüşüp, hangi araçlara bindiğinin tespit edilemiyor olması başlı başına bir soru işaretiyken; Ekim ayında intihara teşebbüs ettiği ve ilaç almaya başladığına dair hastane kayıtlarının şimdi, aylar sonra ailenin önüne konulmuş olması bile bu açılardan oldukça düşündürücü. Polisin tutumu bu olasılıkları ve gerçeği perdelemeye, Rus kökenli Abarok’u korumaya çalıştığını gösteriyor.

Gülistan’dan haber alınamamasından sonra yaşanan gelişmelere, ifade ve tanıklıklara baktığımızda Gülistan’ın Dersim’de görev yapan bir polisin üvey oğlu olan Rus kökenli Zaynal Abarok tarafından ya alıkonulduğu ya da katledildiği gerçeği somutlaşıyor:

-5 Ocak’ta haber alınamayan Gülistan’ın Diyarbakır’da yaşayan ailesi, 6 Ocak’ta kayıp başvurusu yaptı. Ailenin başvurusu üzerine polis ve jandarma ekipleri, Gülistan Doku’nun bulunması için ortak arama çalışması başlattı.

-8 Ocak’ta Gülistan Doku’nun en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Diner Köprüsü yakınlarında görüldüğü ihbarı üzerine çalışmalar bu bölgede yoğunlaştırıldı. 9 Ocak Perşembe günü bu bölgede yapılan arama çalışmalarına Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Sualtı Arama Kurtarma (SAK) Timi de katıldı.

-Gülistan Doku’nun cep telefonundan son yaptığı görüşmenin, kaybolduğu gün olan 5 Ocak saat 16.26’da 4 saniyelik bir görüşme olduğu tespit edildi. Bu görüşme sırasında Atatürk Mahallesi’nde olduğu belirlenen genç kadının cep telefonunun daha sonra sinyal vermediği saptandı.

‘Erkek arkadaşı darp etti’

Aramalar devam ederken Gülistan Doku’nun üniversiteden yakın bir arkadaşı, Doku’nun, erkek arkadaşı Zaynal Abarok tarafından darp edildiğini belirtti.

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın 10 Ocak tarihli haberi şöyle:

Gülistan Doku’nun ise en son 1 yıldan fazladır ilişkisi olan Rus erkek arkadaşı Zaynal Abarok’la görüştüğünü, Abarok’un Tunceli’de görevli bir polisin üvey oğlu olduğunu belirtiyor. Gülistan Doku’nun üniversiteden yakın bir arkadaşı, Gülistan’ın Zaynal Abarok tarafından darp edildiğini iddia ederek, “Zaynal’ın annesi Rus ve kendisi de Rusya’da doğup büyümüş. Zaynal, Tunceli’de polis olan üvey babası ve annesiyle kalıyor. Zaynal, Rusya’da evli ve harp okulunda okumuş. Ailesi, Gülistan’a hiçbir şekilde Zaynal’ın Rusya’da resmi nikahlı olduğunu söylememiş. Gülistan, okul harçlığını çıkarmak için kafelerde çalışıyordu. Zaynal’da Hanımeli adında bir kafe de çalışıyordu. Gülistan da 2018’in sonu gibi başlayarak, 2 ay orada çalıştı. Orada tanıştılar. Zaynal, çalıştığı yerde Gülistan’a bir keresinde Kürtçe konuşuyor diye tepki göstermişti. Ağlamıştı. Gülistan, bu yaz da Zaynal tarafından darp edilmişti. Bazen tartışıyorlardı, ayrılma muhabbeti geçiyordu. Zaynal’ın ailesi olayı kapatmaya çalışıyor. Sanki intihar ettiği kesin miş gibi davranıyorlar. Gülistan, bir erkek için intihar edecek biri değil” diye konuştu.

‘Neyin üstü örtülmek isteniyor?’

Gülistan’ın ailesiyse olaya intihar süsü vermeye çalışıldığını ve örtbas edilmesinden endişe duyduklarını belirtiyor.

Gülistan’ın dayısı Mehmet Kan da (40), “Polis, bize, hastane raporlarına göre Gülistan’ın Ekim ayında hap aldığını ve intihara teşebbüs ettiğini söyledi. Bundan hiç haberimiz olmamıştı. Peki polis bunu niye o dönemde söylemedi? Neyin üstü örtülmek isteniyor?” dedi.

Gülistan Doku’nun ablası Aygül Doku ise (29), “Gülistan, Cumartesi günü, Zeyl’in evinin alt katında olan ve daha önce çalıştıkları Hanımeli cafe de işbaşı yapıyor. Akşam, Gülistan ile Zaynal karşılaşıyor. Bir tartışma oluyor. Zaynal, Gülistan’a bu tartışma sırasında evli olduğunu itiraf etmiş. Zaynal’ın annesi ve babası Gülistan’ı eve davet ediyor. Dördü, evde, 1.5 saat görüşüyorlar. Zaynal’ın babası, Zaynal’e Gülistan’ı yurda götürmesini isteyince Gülistan, bunu kabul etmiyor. Gülistan, evlerinden ayrılıp biraz yürüdükten sonra, Atatürk mahallesinde, yol kenarında Zaynal, 06 plakalı bir araçla gelip, tekrar kendisini götürmek istediğini söylüyor. Gülistan araca binmek istemeyince Zaynal, onu darp ederek araca zorla koymaya çalışıyor. Çevredekilerin aramasıyla gelen polis, Gülistan’ın o an şikayetçi olmadığı için bir şey yapmadıklarını söyledi. Bu bizi kuşkulandırdı. Saat 23.00’ı geçtiği ve yurda gidemeyeceği için üniverseteden bir hocasının evine gidiyor” ifadelerini kullandı.

‘İstenilirse kamera kayıtlarında ortaya çıkarılır’

Aygül Doku, Gülistan’ın kaybolduğu güne dair de “Pazar sabahı, Gülistan ders verdiği bir öğrencisinin annesini arayarak, o gün için ders vermeyeceğini söylüyor. Bir arkadaşını da arayarak, akşam kendisine gideceğini söylüyor. Yani gününü planlıyor. Ardından Zaynal, Gülistan’ı arayarak, ‘Tartıştığımız için, akşam sen gittikten babam annemi dövdü’ diyor. Gülistan, bundan dolayı Zaynal ile öğlen saatlerinde Zaynal’ın iş yerinde görüşüyor. Orada da gene tartışma yaşanıyor. Ardından kameralarda, Gülistan’ın Valiliğin oradaki duraktan minibüse bindiği görülüyor. Minibüs şoförü, ‘Nerede bindiği-indiğini bilmiyorum ama aramanın yapıldığı noktada kimseyi indirmedim’ dedi. Şehir girişindeki polis kontrol noktası ile Sarı Saltuk Viyadüğü arasındaki bölgeyi kamerayı görmüyormuş. Sarı Saltuk Viyadüğü köprüsünde indiği düşünülüyor. Polis, ondan dolayı Gülistan’ın nerede indiğine dair görüntü olmadığını söyledi. Oysa Tunceli’nin her yeri kamera. Bunu vali bey de söyledi. İstenilirse kamera kayıtlarında Gülistan’a ne olduğu ortaya çıkarılır” şeklinde konuştu.

‘Türkiye’den kaçacağından şüpheleniyorum’

Aygül Doku, şikâyetçi olduktan sonra polisin Zaynal’ın ifadesine başvurduğu belirterek, “Başkomisere, ‘minibüs şoförü ve Zaynal’ın anne ve babasının ifadelerini aldınız mı?’ diye sorduğumda, ‘herkesin ifadesini alamam’ tarzında bir tavırda bulundu. O komiser ile önce iyi bir diyaloğumuz olmadı. Ama ifadeleri bizim söylememizle alındı. Gülistan’ın arkadaşları karakolda ifade verirken Zaynal evde ifade veriyor. Hemen serbest bıraktılar. Çocuğun Türkiye’den kaçacağından şüpheleniyorum. Telefonu da kapalı. Ekipler belli bir yeri arıyor. Büyük bir arama yok. Gülistanı bir yerde alıkoymuş, ya da başına bir şey getirmiş olabilir. Kardeşim başına bir şey getirecek biri değil. Polisin tavrı beni kuşkulandırıyor. Olayın örtbas edilebileceğinden korkuyorum” dedi.

‘Benim babam polis’

Zaynal’ın en son çalıştığı kafenin patronu ve aynı şekilde Zaynal’ın kaldığı dairenin bir üst katında oturuyor. Gülistan’ın kaybolmasından sonra Zaynal’ın işi gelmediğini söyleyen iş yeri sahibi, “Cafeyi yeni aldım. Aldığımda Zaynal burada çalışıyordu. Pazar günü sabah 10 gibi kafeye giderken, elinde telefonu olan Zaynal’ın kafe önünde sağa sola gittiğini gördüm. Zaynal o gün sabah vardiyasında çalışıyordu. Çalışanlar, Zaynal’ın sabah saatlerinde kız arkadaşıyla kafede ciddi bir şekilde tartıştıklarını söyledi. Zaynal’a ne olduğunu sorduğumda, ‘Bir sıkıntı yok’ dedi. Akşam Gülistan’ın bir kız arkadaşı kafeye gelerek Gülistan’a ulaşamadıklarını söyledi. Ardından Gülistan’ın kız arkadaşı, Zaynal’ın numarasını bizden alarak onu arıyor. Ve Zaynal geldi. Görüştüler. Biz kafeyi almadan önce, çalışanların söylediğine göre, Zaynal çalışma arkadaşlarıyla bir tartışma yaşamış ve ‘Benim babam polis’ diyerek tehditte bulunmuş” dedi.

‘Evde yoklar’

İşyeri sahibi, Zaynal’ın babasıyla merdivenlerde karşılaştıklarını ve “Gülistan bulundu mu?” diye sorduğunu belirterek, “Yok’ dedi. ‘Nasıl hiç haberiniz yok mu’ dediğimde, ‘Tartışmışlar sadece, çıkıp gitmiş’ cevabını verdi. Sanki, Gülistan ile Zaynal’ın nasıl tartıştıklarını bilmiyormuşum gibi davrandı. Açıklama yapmak istemiyor gibi, ‘Hadi görüşürüz’ diyerek gitti. Evde yoklar. Arabaları vardı, kaç gündür hiç göremedim” diye konuştu. İş yeri sahibi ayrıca, Zaynal’ın babasının ortağını aradığını ve “Zaynal birkaç gün işe gelmeyecek. Diş teli için dişçiye gönderdik. Telefonu da bozuldu, ondan kapalı” dediğini söyledi.

Savcılıktan açıklama

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 10 Ocak’ta soruşturmaya ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

Gülistan Doku’nun İl Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp vakası olarak bildirilmesinin ardından gerekli çalışma başlatılmıştır. Daha sonra Doku’nun yakınlarının erkek arkadaşından şüphesi üzerine, şahıs hakkında inceleme ve araştırmaya gidilmiş ve şu çalışmalar yapılmıştır;

 

Şüpheli şahısın evinde kayıp kızın bulunmasına yönelik arama ve el koyma işlemleri yapılmış, bu şahsın ve yakınlarının ifadeleri alınmış, yine şüpheli şahısın olay gününü gösterir bütün hareketlerinin tespiti amacıyla Tunceli ili çapında kamera kayıtları araştırması yapılmıştır. 

 

Bahsi geçen şahıs ve kayıp şahsın HTS kayıtları ve baz istasyonu bilgileri detaylı olarak incelenmiş, kayıp şahsın son görüştüğü ve görüşme yaptığı kişilerin bilgi sahibi olarak ifadeleri alınmıştır. 

 

Kayıp şahsın şehir giriş çıkışlarında bulunan PTS kayıtlarında il dışına çıkıp çıkmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. 

 

Sonuç olarak, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, kayıp ihbarının ardından ilgili güvenlik birimleriyle olayın aydınlatılmasına yönelik çalışma başlatmış ve bu çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar