Gülistan Doku’nun ailesi Ankara’ya gideceğini açıkladı

Gülistan Doku’nun ailesi Ankara’ya gideceğini açıkladı

7 aydır Uzunçayır Baraj Gölü’nde aranan Gülistan Doku’nun şimdi orada olmadığı söylenerek yürütülen çalışmalara son verilmesine tepki gösteren Doku ailesi, Ankara’ya, Meclis’in önüne gideceklerini açıkladı

5 Ocak tarihinden bu yana haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesi, Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki arama çalışmalarını aniden durdurulmasına karşı Ankara’ya gitmeye karar verdi.

Gülistan’dan haber alınmadığı andan itibaren soruşturmanın yönü intihar olasılığına çevrilmiş, Gülistan olduğu net olmayan bir kadının köprüdeki görüntülerinden yola çıkılarak Uzunçayır Baraj Gölü’nde arama çalışmaları başlatılmıştı.

Gülistan’ın ailesinin de aylardır o gölün kıyısında beklediği arama çalışmaları dün itibariyle aniden sonlandırıldı.

Aile başından beri kızlarının o gölde olmadığını söylemiş, öldürülmüş olabileceğini belirterek, başka yerlerde aranmasını istemişti. Birinci derecede şüpheli olan sevgilisinin sorgulanmasını, soruşturmanın bu kişinin polis olan üvey babasının çalıştığı birim tarafından yürütülmesinin yanlış olduğunu vurgulamıştı.

Tüm bunlara rağmen 7 aydır o gölde aranırken ve orada olduğu ısrarla belirtilirken çalışmanın aniden durdurulmasına isyan eden aile şimdi Ankara’ya gitmeye karar verdi.

Devlet yetkililerine isyan eden abla Aygül Doku, Gülistan’ı sormaya devam edeceklerini söyleyerek, “Ankara’ya gideceğiz ve Meclis’in önünden ayrılmayacağız” dedi.

Jinnews’e konuşan Aygül Doku, Gülistan’ın neden şu ana kadar suda ısrarla arandığını sordu.

‘Aramayı gerekçesiz durdurdular’

Aramaların durdurulduğunu ilk duyduklarında başsavcı ile görüştüklerini ve başsavcının kendilerine aramaların kendilerinin durdurulmadığını yukarıdan gelen talimatla durdurulduğunu söylediğini dile getiren Aygül, “Suda olduğu düşünülüyorsa, arama çalışmaları genişletilmek yerine neden durduruldu anlamış değiliz. Yok, çalışmalar gerekçesiz şekilde durdurulmuşsa o zaman Gülistan nerede? 21 yaşında bir kadın kayıp, vicdanları nasıl rahat? Benim Gülistan’ın suda olduğuna hiç inancım yoktu. Ben hep Gülistan’ın öldürüldüğünü düşündüm. Onlar da ısrarla suda olduğunu söylüyorlardı, şimdi de ‘suda yok’ deyip çalışmaları durdurdular. Bu çalışmaları gerekçesiz bir şekilde sonlandırdılar” ifadelerini kullandı.

‘Ankara’ya gideceğiz’

Ankara’ya gideceklerini ve Meclis’in önünden ayrılmayacaklarını belirten Aygül, “Gülistan’a ne olduğunu öğreninceye kadar peşini bırakmayacaklarının altını çizdi. Karada arama çalışması yürütseler biz 7 aydır bir sonuca varmış olacaktık ama karada hiçbir arama yapmadılar. Savcı ilk günden beri ‘Gülistan sudadır’ diyor. Bu kadar eminlerdi şimdi ne oldu? Biz kızımızın peşini bırakmayacağız. Gülistan’ı bulmadan durmayacağım. Hiç kimse bize ‘evet Gülistan vardı ama unutuldu’ demesin. Herkes unutsa da biz unutmayacağız. 21 yaşında gencecik bir kızın unutulmasına izin vermeyeceğiz. Tüm aile gideceğiz Ankara’ya ve Gülistan’ı soracağız” diye belirtti.

‘İŞKUR müdürünü yanımıza gönderdiler’

Her kesimden destek istediklerini kaydeden Aygül, kadın örgütlerine, siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine seslenerek, “Herkesten destek istiyoruz. Gülistan’ın bu şekilde kaybedilmesini, unutulmasını istemiyoruz. Avuç içi kadar bir kentte Gülistan sır oldu. Ben ömrümün sonuna kadar ‘Gülistan’a ne oldu’ diye düşünerek yaşamak istemiyorum. Herkesin Gülistan’a sahip çıkmasını istiyorum. ‘Gülistan’a ne oldu?’ sorusunun cevabını birilerinin vermesi gerekiyor artık. Bize sürekli ‘hiçbir gruba bulaşmayın, sessiz kalın, biz size kızınızı vereceğiz’ diyordu Tunceli Valisi. İŞKUR müdürünü yanımıza gönderiyordu. İŞKUR müdürünü bizi oyalamak için mi gönderiyordu. Yanımıza gelip akşama kadar ne yapıyordu yanımızda? Bize gelip ‘Gülistan’ın cenazesini size vereceğiz’ diyordu” diye aktardı.

‘Bizi neden oyaladınız?’

Aygül, sürekli yetkililerin kendilerini oyaladığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

Ben anlamıyorum gerçekten, ben bu olayın artık çözülmesini istiyorum. Madem bu olayı çözümsüz bir şekilde böyle bırakacaktın neden bizi oyaladınız bunca zamandır? 7 aydır bizi Gülistan’ın suda olduğunu söyleyerek oyaladılar. Çıkıp artık bize Gülistan’a ne olduğunu söylemeleri gerekiyor. Ben 7 aydır bu kentte her yeri, herkesi tanıdım. 7 aydır bu kentte Gülistan’ı neden bulamıyoruz? Biz karakolunun kapısını bilmeyen bir aileydik şimdi adliyelerden, karakollardan çıkamıyoruz. Ben bunu kabul etmeyeceğim. Kimsenin bunu kabul etmesini istemiyorum.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar