Gülistan Doku’nun ailesi Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlattı

Gülistan Doku’nun ailesi Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlattı

247 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun anne ve ablası Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlattı.

247 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun annesi Bedriye ve ablası Aygül Doku, Zaynal Abarakov ve üvey babası polis Engin Yücer’in şüphe yaratacak onca delile rağmen yargılanmamaları ve arama çalışmalarının durdurulmasına karşı Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlattı.

Anne ve abla polis ablukası altında başlattıkları eylemlerini, Abarakov yargılanıncaya, Gülistan’dan haber alıncaya kadar sürdüreceklerini açıkladı. Polis, ailenin eylem yaptığı alana kimseyi yaklaştırmıyor.

Başından beri Gülistan’ı intihar ettiği intibası yaratılarak yürütülen soruşturmada, Uzunçayır Barajı’nda sonuçsuz arama çalışmaları yapılmıştı. Barajın boşaltılması talebi uzun süre yerine getirilmemiş, ailenin Ankara’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla görüşmesinin ardından 15 günlük çalışmanın ardından Tunceli Valiliği 18 Ağustos itibariyle “arama çalışmaları bitmiştir” açıklamasında bulunmuştu.

Bu açıklamanın ardından kendilerinin intihar mizanseni üzerinden kurulan soruşturmaları da bitmiş, Gülistan’ın karada aranması için herhangi bir adım atılmadığı gibi, dosyaya da giren sayısız delile rağmen Zaynal Abarakov ve üvey babası polis Engin Yücer hakkında herhangi bir girişimde bulunulmamıştı.

Gülistan’ın annesi Bedriye Doku ve ablası Aygül Doku, arama çalışmaların durdurulmasına karşı Gülistan’ın bulunması talebiyle Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemine başladı.

‘Kızımın kemiklerini verin’
Bedriye Doku, 247 gündür kızından tek bir haber alamadığına dikkat çekerek, “Ben bir anneyim. Ben kızımı önce Allah’a sonra da bu devlete emanet edin. Benim kızım öğrenci. Gülistanım nerede? Kızımın kemiklerini verin. Ölmüşse bile kemiklerini istiyorum artık. Nerede kızım? Hangi anne kemik ister? Ben anneyim, kendinizi benim yerime koyun. Bulun artık kızımı, benim ciğerim yanıyor” dedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar