Gülistan Doku’nun ailesi: Vazgeçmeyeceğiz!

Gülistan Doku’nun ailesi: Vazgeçmeyeceğiz!

Gülistan Doku için dün Seyit Rıza Meydanı’nda oturma eylemi başlatmaları üzerine polislerce gözaltına alınıp, serbest bırakılan Doku ailesi eylemlerine baba Halit Doku’nun da katılıyla bugün de devam etti. Polis yine engellemeye çalıştı, babayı itti, aileyle gerilimli anlar yaşandı

248 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun ailesinin dün Seyit Rıza Meydanı’nda başlattığı oturma eylemi, polisin anne Bedriye Doku’yu yerlerde sürükleyerek, abla Aygün Doku’ya da tekmeler atarak gerçekleştirdiği gözaltıyla sonuçlanmıştı. Anne gözaltında 2 defa fenalık geçirmiş, birkaç saat sonra serbest bırakıldıklarında da aynı meydana giderek kızlarının akıbetini öğrenmekteki kararlılıklarının altını çizmişlerdi.

Gülistan’ın annesi Bedriye ve ablası Aygül Doku’nun dün başlattıkları eylem bugün de baba Halit Doku’nun katılımıyla devam etti. Polis yine engellemeye çalıştı, tek talebi kızının kemikleri olan babayı itti. Anne Bedriye Doku, “Dayanacak gücüm kalmadı” diye seslenerek kızının bulunmasını istedi.

Ailenin oturma eylemine Gülistan Doku İçin Adalet Koomisyonu, Dersim Kadın Platformu, HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Dersim Barosu Başkanı Kenan Çetin de katılarak destek katıldı.

‘Başsavcılık açıklama borçlu’
Engelleme çabalarına rağmen konuşan abla Aygül Doku, soruşturmada baş şüpheli olmasına rağmen Zainal Abarakov’un ifadesinin alınmasına yönelik hiçbir adımın atılmamasına isyan etti. Doku, “Bu kararı uygulamayanlar beş dakika içinde Gülistan Doku’nun annesini bir suçluymuş gibi buradan sürükleyip götürdüler. Başsavcılığın bu konuda kamuoyuna, Doku Ailesi’ne bir açıklama borçlu olduğunu düşünüyorum” dedi.

‘Dayanacak gücüm kalmadı’
Polislerce gözaltına alındıkları sırada yerlerde sürüklendiklerini ve götürüldükleri hastanede telefonlarına el konulduğunu anlatan anne Bedriye Doku ise, tek amaçlarının kızlarını bulmak olduğunu ifade etti. Anne Doku, yaşadığı acıyla “Dayanacak gücüm kalmadı. Kızımı bir an önce ortaya çıkarsınlar” diye seslendi.

Polisler tarafından iteklenen baba Halit Doku da “ben onları havale ediyorum. Alah’tan başka kimse yoktur, olsaydı ben şimdi hal etmiştim” diyerek isyanını dile getirdi.

Abla Aygül Doku, valilikle görüştüklerini, görüşme taleplerinin iletildiği ve cevap beklendiğinin söylediğini belirterek, “biz de taleplerimizin kabul olmasını bekleyeceğiz…” dedi.

Gülistan Doku’nun ailesine dönük saldırı dün çeşitli kentlerde yapılan açıklamalarla protesto edilmişti.

 

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar